Barcelona a revenit când a vizitat ultima din Primera Division Leganes. La pauză, catalanii au pierdut 0: 1, dar cu golurile lui Luis Suarez și Arturo Vidal au luat cele trei puncte.

barça

Gazdele au preluat conducerea în minutul 12. En-Nesiri a tras cu ușurință în fața lui Pique și garda oaspeților nu a avut nimic de făcut - 1: 0 pentru Leganes.

Prima ocazie clară pentru catalani a venit abia în minutul 23, când Suarez a primit o pasă pe coridor și s-a repezit singur la portar, dar mingea i-a venit lungă și nu a reușit să lovească.

Barça a început repriza a doua mai încrezător și în 48 a lovit transversala Pique.

Egalizatorul nu a întârziat. În a 53-a, Messi a câștigat o încălcare, apoi a centrat și Suarez a fost corect cu o lovitură de cap - 1: 1.

În minutul 79, Ruben Perez a tras din aer, dar Ter Stegen nu a fost greu. A urmat imediat un atac al campionilor, care a dus la un corner. După performanța sa, Vidal a marcat și „los kules” a ajuns la rândul său.