Vasil Dimitrov și Daria Radulova au câștigat turneul de stat sub 14 ani al SC "Dema"

turneul

Vasil Dimitrov ("15:40" Sofia) și Daria Radulova ("Augusta Trayana" Stara Zagora) au devenit campioni ai Turneului de tenis de stat pentru băieți și fete sub 14 ani, care a avut loc la SC "Dema". Turneul s-a desfășurat cu mare interes, cu participarea a aproape 150 de copii din cluburi din toată țara și cu tradiționala pentru gazdele bunei organizări „Dema”.
Liderul în clasamentul național și campion de stat în această grupă de vârstă Vasil Dimitrov a câștigat titlul după meciuri extrem de contestate și dificile. El l-a eliminat pe Alex Ganchev (Zheleznichar Plovdiv) cu 6: 4 3: 6 7: 5, Mario Radev (Bachinovo Blagoevgrad) cu 6: 4 5: 7 6: 4, Samuil Konov (Kristi Dryanovo) cu 6: 1 4: 6 7: 6 (2) în semifinale și Denislav Prodanov (Svilengrad) cu 6: 2 4: 6 6: 3 în finală.

Pentru fete, Daria Radulova a început cu victorii convingătoare, dar a avut nevoie de trei seturi pentru a o elimina pe Valeria Besova (Avenue Burgas) cu 2: 6 6: 1 6: 1 în semifinale. În celălalt meci din semifinale, Stella Peeva (Avenue) a învins-o pe Katerina Dimitrova (Loko 98 Plovdiv) cu 6: 4 6: 2 într-un meci între doi dintre cei mai buni jucători de tenis noștri cu vârsta sub 12 ani. În finală, Radulova a învins-o pe Peeva cu 6: 3 7: 5.

Simeon Terziev (Diana Sofia) și Alex Ganchev au devenit campioni la perechile de juniori cu succes în finală asupra lui Maximilian Borisov (15:40) și Dinko Dinev (Chernomorets Burgas) cu 6: 3 6: 2. La dublu la fete, titlul a fost câștigat de Mirela Shkumbova (Bankya) și Katerina Dimitrova după un clar 6: 1 6: 2 în finală împotriva Marina Hristova (Black Sea Elite Varna) și Alexandra Ganeva (Sport Palace Sliven).

Câștigătorii au primit cupe și premii de la Infragistics Bulgaria și au fost premiați de un celebru jucător de tenis bulgar din trecut și de un consultant al Federației Bulgare de Tenis Bozhidar Pampulov. Turneul de stat pentru sub 14 ani al SC „Dema” a avut loc cu sprijinul „Garanti Koza” și al academiei de tenis „Koza WOS”, iar participanții au primit apă minerală de la „Devin” și înghețata ALGIDA. Bioderma și Rolman au susținut, de asemenea, organizarea turneului.

În weekend, clubul va găzdui al patrulea turneu al anului din Lanțul Național de Tenis „17+”.