Vincenzo Nibali a câștigat al 99-lea tur cu bicicleta în Italia. Cu doar trei zile în urmă, Astana a anunțat că Nibali ar putea părăsi cursa din motive de sănătate. El a început etapa la 44 de secunde în spatele lui Esteban Chavez, dar având în vedere clasa sa, clasa echipei sale și dificultatea etapei, victoria lui părea foarte probabilă.

vincenzo

Rein Taaramae din Estonia a trecut prima finală, fiind singurul supraviețuitor al grupului original de fugari. Era liber să facă tot ce-și dorea după căderea ieri a liderului său Zakarin.

„Rechinul” Nibali a lovit după ce Krauswijk s-a prăbușit în zăpadă

Chavez este în roz, dar Vincenzo este deja marele favorit

Astana a stabilit un ritm ridicat înainte ca Nibali să facă două accelerații brutale în penultima ascensiune și să se desprindă în cele din urmă de toți rivalii săi. Doar Esteban Chavez și Alejandro Valverde au reușit să păstreze o distanță onorabilă în spatele său. Nibali a terminat pe locul șase, dar Chavez a pierdut mai mult de un minut față de el și i-a predat cămașa roz.

Performanța bună a lui Valverde a contribuit la mutarea lui Krauswijk de pe locul trei. Olandezul, care s-a dovedit a conduce cu o coastă ruptă, a încercat să fie egal aproape până la capăt. El nu poate decât să regrete momentul de neatenție de ieri, care l-a costat victoria finală.

La începutul etapei, basculul Mikel Nieve s-a desprins, a luat puncte din prima ascensiune, a trecut primul pe al doilea și a câștigat tricoul albastru pentru cel mai bun alpinist. Până astăzi, Damiano Cunego conducea în această cursă, dar astăzi s-a pierdut undeva în coloană și nu a luat puncte.