Botev (Vratsa) a făcut un pas important spre locul trei în Grupa „B” a opta a doua. Echipa lui Toni Zdravkov și-a câștigat cu ușurință vizita la Dunăre cu 3: 1. Locuitorii lui Ruse, care se află într-o criză financiară severă, parcă nu ar fi avut motivația necesară și ar fi fost victima atacului rival.

vizita

Eroul pentru Botev a devenit căpitanul Petar Atanasov, care a înscris o dată la începutul celor două reprize. Cu puțin înainte de ultimul semnal al arbitrului, Dominik Yankov s-a remarcat și el cu un gol frumos. Golul onorabil al gazdelor a fost marcat de Ndongala dintr-un penalty.

Astfel, cu o rundă înainte de finalul playoff-ului, „verzii” au trei puncte de atu comparativ cu adversarul de astăzi. Ambele echipe știu de mult că au playoff-uri decisive pentru a rămâne în divizia noastră de elită.

Dunăre - Botev (Vratsa) 1: 3 (Dezvoltarea meciului cu minute)

Succes ușor pentru „verzi”

Începutul meciului a fost mai mult decât interesant. Trecuseră mai puțin de patru minute când primul gol din Ruse a căzut. Problemele din tabăra gazdelor au avut, evident, un impact, deoarece „sky blues” au început încet, iar Petar Atanasov i-a pedepsit cu un gol. Totul a început cu o pasă greșită a lui Makenjiev, care i-a „dat” mingea lui Dominik Yankov. S-a combinat imediat cu căpitanul său neacoperit, iar pentru el a rămas cel mai ușor și și-a dat seama de aproape.

Băieții lui Toni Zdravkov și-ar putea dubla avantajul în minutul 18. Chimia dintre Dominik Yankov și Pepi Atanasov a fost din nou fundamentală, deoarece tânărul l-a găsit pe atacantul oaspeților pe o „alee”. De data aceasta, însă, a închis colțul de tragere și a găsit doar exteriorul fileului.

Treptat, selecția Dunării a egalat jocul și în minutul 33 a avut la rândul său o ocazie foarte bună de a restabili paritatea. Rosen Kolev a sărit peste toată lumea când a centrat dintr-un colț, apoi a țintit periculos cu capul. Cu toate acestea, paza oaspeților Krasi Kostov a fost la locul potrivit și a creat o salvare foarte bună.

Situațiile interesante din Ruse au continuat. Un contraatac rapid al vizitatorilor ar fi putut duce la un gol pentru №2. Tom s-a rupt pe flancul drept, apoi eliberat pentru Atanasov. A ratat mingea între picioare și asta a deschis un coridor excelent pentru șutul lui Zehirov. Cu toate acestea, lovitura sa cu o reducere externă nu a găsit conturul ușii.

Potrivit unui scenariu identic din prima repriză, Botev (Vratsa) a așteptat exact patru minute după reluarea jocului pentru a înscrie un al doilea gol. Yankov, Tom și Atanasov au creat o combinație rapidă triplă care a împiedicat apărarea neorientată a „dragonii”. Ultimul "trident" a fost lăsat din nou singur împotriva lui Makenjiev și a terminat din nou corect.!

La scurt timp după aceea, arbitrul-șef Nikolay Yordanov a atras furia micilor mulțimi de acasă, deoarece nu a vrut să acorde un penalty pentru Ruse în căderea lui Dude Ndongala în zona de penalizare a lui Botev.

Cu zece minute înainte de finalul meciului, intriga din Ruse a revenit. Gazdele au ajuns la un penalty după ce Atanas Zehirov nu și-a evaluat acțiunile în zona de pedeapsă și a faultat rezerva Ndongala. Extremul însuși a ales să execute șutul de 11 metri și l-a depășit din punct de vedere tehnic pe Kostov pentru 1: 2.

Jucătorii dunărene nu au avut prea mult timp să viseze la o schimbare parțială. Oaspeții de la Botev au pus capăt disputei în minutul 87, după un gol foarte frumos al lui Dominik Yankov. Tânărul a demonstrat o tehnică lângă curcubeu, după care l-a umplut pe Makenjiev. Ruse a încercat să se eschiveze, pretinzând că nu există niciun gol, dar repetările au arătat clar că mingea a lovit linia porții.

La finalul meciului, Ivo Mihailov a primit un cartonaș roșu tactic de la oaspeții săi. Dacă ar fi rămas doar cu cartonașul său galben, pentru că era al nouălea, ar fi fost penalizat pentru două jocuri. Datorită acestui fapt, a ales să fie expulzat pentru a fi suspendat pentru o singură întâlnire.

În runda următoare, Botev (Vratsa) îl găzduiește pe Arda. Dunărea va vizita Botev (Pd).