Joi, 16 decembrie 2010/număr: 290

ziar

O sută nouăzeci și nouă de jurnaliști din țară au ales „Sportivul anului”, a anunțat Nove Holding, organizatorii sondajului 52. Reprezentanții mass-media au numit 86 de sportivi, 1 ansamblu și 1 pereche din 33 de sporturi diferite. Pentru prima dată, organizatorii au anunțat o săptămână.

Avramova a doborât recordul în Dubai

Ekaterina Avramova a îmbunătățit recordul național la 100 m spate la Campionatele Mondiale de Piscină Mică de la Dubai. În serie, bulgarul a înregistrat 59,82 secunde. iar cu a 23-a oară nu a reușit să se califice în semifinale. Cea mai rapidă în transplanturi a fost Melissa Franklin (SUA) cu 57,33 secunde. Cursa se desfășoară pe înot.

Levski fără Minev împotriva Sporting

Fundașul stâng al lui Levski, Veselin Minev, va rata ultimul meci al echipei din grupa C din Europa League împotriva Sporting Lisabona. Meciul este în această seară la ora 20.00 pe stadionul „Georgi Asparuhov” și va fi difuzat pe BNT 1. Fundașul are brațul rupt din finala 1/8 a cupei cu Beroe și antrenorul principal.

Șișev este al 5-lea într-un test la Barcelona

Tânărul talent bulgar auto Denislav Șișev a terminat pe locul cinci în al treilea test oficial de Formula 3, care a avut loc pe pista din Barcelona. Tânărul de 18 ani din Gabrovo continuă să-și îmbunătățească performanțele în testele oficiale ale tinerilor piloți pentru cursă, după ce a terminat pe locul 10 în prima cursă.