jocuri

Athletic Bilbao și Atletico Madrid nu au reușit să anunțe un câștigător și au încheiat la egalitate 1: 1 în primul lor meci după reluarea sezonului.

Hicks a fost departe de a fi surprinzător, întrucât două dintre echipele cu cele mai multe remize din ligă s-au confruntat. A fost a 13-a remiză pentru Atletico (majoritatea în La Liga) și a 11-a pentru Bilbao (împarte locul doi la acest indicator cu Valladolid și Celta).

Ambele goluri au căzut în prima repriză. Iker Muniain a deschis scorul în minutul 37 și doar două minute mai târziu Diego Costa a profitat de singura sa șansă reală și a egalat.

În a doua jumătate au lipsit pozițiile de gol. Atletico a avut șansa de a lua cele trei puncte, dar gardianul local Unai Simon a făcut o dublă salvare fenomenală și a păstrat egalitatea.

Meciul va fi amintit cu altă ocazie - atacantul gazdelor Inyaki Williams a jucat al 147-lea meci consecutiv pentru Bilbao în La Liga. Golgheterul spaniol a fost invariabil în formația de start a bascilor din 20 aprilie 2016, când, din întâmplare, Athletic a jucat din nou împotriva lui Atletico Madrid.

Atacantul de 25 de ani, care este, desigur, un produs al școlii din Bilbao, a fost numit succesorul legendei Aritz Aduris, care a renunțat recent la fotbal. Până acum, însă, Williams nu se ridică la înălțimea acestor așteptări, iar în actuala campanie are doar șase goluri în contul său în 29 de meciuri din Primera.

După tragere la sorți, Atletico își continuă lupta pentru a intra în Top 4 și are 46 de puncte - la fel de multe ca Getafe și Real Sociedad. Bilbao este al zecelea cu 38.