Topsport.bg continuă rubrica „Istoria Ligii Campionilor: 60 de bătălii, 60 de cupe”, dedicată celui mai mare turneu de fotbal de club. În 60 de articole consecutive vă vom prezenta toate edițiile competiției, în special finalele. campania din sezonul 1981/82.

sezonul

1982: ASTON VILLA-BAYREN (MUNICH) 1: 0

DEZVOLTAREA TURNALULUI, CSKA FĂCĂ DIN NOU LUCRURI

Cupa Campionilor Europeni sezonul 1981/82 este cea de-a 27-a ediție a turneului. La aceasta participă 33 de echipe de club, inclusiv 32 de campioni naționali din sezonul precedent și Liverpool ca câștigător al trofeului.

Participanții joacă într-un format pur de turneu cu meciuri schimbate în deplasare (excepție: finala) pentru coroana fotbalului european al cluburilor. În caz de egalitate după cele două meciuri, se ia în considerare regula unui gol pe un teren străin. Dacă există o egalitate, în cel de-al doilea meci se joacă prelungirile și în cele din urmă ca rezultat final se ajung la penalizări.

AICI SUNT TOȚI PARTICIPANȚII LA TORNEU ÎN SEZONUL 1981/82:

Dinamo Berlin, Saint-Etienne, Austria Viena, Partizan Tirana, Dinamo Kiev, Trabzonspor, Zurich, Aston Villa, Valur. Vidzev Lodz, Anderlecht, Celtic, Juventus, Ferencvaros, Banik Ostrava, Hibernians, Red Star, Start, I Alkmaar, OPS (Finlanda), Liverpool, Drapelul CSKA septembrie, Real Sociedad, Progress Niedercom (Luxemburg), Glentoran, KB (Danemarca), Athlone Town, Universitatea din Craiova, Olympiacos, Benfica, Omonia, Yoster, Bayern (München)

CSKA CÂȘTIGĂ UNUL DIN CELE MAI CONTESTATE CAMPIONATE DIN ISTORIE

La un an după ce a câștigat marea bătălie cu Levski-Spartak pentru medaliile de aur, jucătorii CSKA au triumfat cu cel de-al doilea titlu consecutiv al Bulgariei. Băieții lui Paro Nikodimov sunt din nou de neatins pentru concurenții lor, supraviețuind într-unul dintre cele mai disputate campionate din istorie.

Aproape până la ultimele runde, patru echipe se luptă pentru cel mai valoros premiu din țară. Echipa Academic Sofia face o impresie excelentă prin performanțele sale, care confundă serios conturile „neatinse” CSKA, Levski și Trakia (Plovdiv). La momentul competiției „studenții”, care sunt, de asemenea, nou-veniți în elită, sunt considerați locul principal al concurenților. Cu toate acestea, o serie de tendințioase decizii de arbitraj au oprit aspirațiile rezidenților din Sofia, care în cele din urmă au terminat pe onorabila poziție a patra. După finalul campionatului, cei mai buni jucători ai lor sunt împărțiți între marii CSKA și Levski. Mihail Valchev îmbracă echipa „albastrilor”, în timp ce golgheterul Alyosha Dimitrov preia „armata bulgară”.

În cele din urmă, CSKA a câștigat titlul cu 4 puncte înaintea eternului concurent - Levski. Baza performanței bune este atacantul Spas Dzhevizov, care înscrie 17 goluri în 30 de meciuri. La titlu au contribuit și alți jucători notabili precum Radi Zdravkov, Tsvetan Yonchev, Plamen Markov și căpitanul Georgi Dimitrov-Jackie.

Un moment memorabil al acestui sezon este realizarea lui Georgi Slavkov din Tracia (Pd), care a devenit al doilea bulgar care a câștigat „Pantoful de aur” cu o realizare de 31 de goluri.

ISTORIA LEGENDARĂ A „ARMATEI” INVINCIBILE:

REAL (SOCIEDAD)

Campionii nu au avut prea mult noroc la începutul campaniei lor europene din 1981/82. Deja în prima rundă bulgarii trebuie să concureze cu campionii Spaniei - Real Sociedad. Bascii fac ceva fenomenal pentru capacitățile lor, reușind să triumfe în La Liga în prezența favoritelor totale, cum ar fi Barcelona și Real (Madrid). Pentru a înțelege clasa Sociedad, vom remarca doar faptul că actuala coloană vertebrală a echipei naționale a Spaniei este formată din jucători Real (C). Este vorba de jucători legendari precum: portarul Luis Arconada, Jose Marie Bakero (care a devenit ulterior unul dintre cei mai buni prieteni și coechipieri ai lui Hristo Stoichkov la Barcelona), Juan Guruchaga, atacantul Jesus Zamora și extrema stângă Roberto Lopez Ufarte.

Primul meci de la Sofia este mai degrabă o extensie tactică. Meciul merge lin la 0: 0, dar actualul director sportiv al CSKA-Plamen Markov este în centrul evenimentelor. Legenda a pătruns pe aripa stângă, apoi s-a concentrat asupra criminalului Tseco Yonchev. Atacantul trage o lovitură de cap perfectă, care nu lasă nicio șansă pentru Arkonada. Gol surprinzător, care aduce o bucurie incomensurabilă gazdelor, dar și o accidentare gravă pentru golgheter, care lovește puternic pe bara laterală.

Revanșa de la San Sebastian va fi amintită cu o apărare eroică a CSKA și un portar fenomenal în fața lui Georgi Velinov, care a jucat unul dintre cele mai mari meciuri din cariera sa.

Spaniolii încearcă insidios să ne facă rău, în timp ce au udat învelișul de iarbă al stadionului Anoeta toată noaptea, pentru a face cât mai dificil posibil jucătorilor de fotbal tehnici bulgari.

Gazdele pun multă presiune, dar G. Dimitrov acționează și în siguranță în apărarea finală. Spaniolii își sporesc din ce în ce mai mult dominația, dar această presiune nu funcționează.

Bulgarii au, de asemenea, oportunități bune, folosind toate șansele să contraatace. În minutul 35 Arkonada a salvat un șut al lui Dzhevizov, iar în minutul 68 a fost depășit, dar mingea care a intrat în poartă a fost ucisă de către portar. Astfel, „roșii” ajung la 0: 0 perfect, care îi trimite la următoarea fază a turneului.

GLENTORAN (IRLANDA DE NORD)

Oricât de ciudat ar părea, campionul nepretențios al Irlandei de Nord se dovedește a fi unul dintre cele mai dificile teste pentru „roșii” pentru întreg turneul.. Insularii au câștigat încrederea în sine necesară după eliminarea Progress Niederkorn din Luxemburg (scor total 5: 1) și sunt pregătiți să creeze o ispravă împotriva „armatei” lui Paro Nikodimov.

Bătălia de pe stadionul „Vasil Levski” trece sub dominația totală a CSKA, însă „roșii” nu sunt foarte norocoși și au marcat doar două goluri în plasa lui Glentoran. Alyosha Dimitrov și Radi Zdravkov au marcat golurile. Primele optimi vor fi amintite cu o ocazie tragică. Oaspeții își pierd medicul clubului, care are un infarct în timp ce încearcă să ofere asistență medicală jucătorului său.

Ciocnirea din Irlanda de Nord are loc într-un mod radical diferit. Echipa lui Glentoran atacă masiv într-un stil tipic insulei, ceea ce îl surprinde pe campionul bulgar foarte neplăcut. Nepregătiți pentru o astfel de dezvoltare a meciului, „roșii” au marcat două goluri rapide între anii 70 și 75 și astfel meciul a intrat în prelungiri.. Acolo, presiunea lui Glentoran continuă, deoarece transversala salvează giganții de acasă de la un al treilea gol zdrobitor.

În cele din urmă, totul s-a încheiat bine în minutul 114, când golgheterul Academic (Sofia) -Alyosha Dimitrov a marcat un gol echivalent cu un sfert de finală pentru KESH. Atacantul execută o lovitură liberă directă perfectă, fără a lăsa nicio șansă pentru gardianul Peterson.

LIVERPOOL

Un an mai târziu, soarta a decis din nou să pună CSKA la încercare. „Armata” cade din nou cu legendarul mare maestru englez și actual câștigător al KESH-Liverpool. Dezamăgirea din rândul echipei bulgare este imensă, întrucât în ​​această fază a turneului există rivali mult mai buni precum Universitatea din Craiova, Aston Villa, Anderlecht și într-o oarecare măsură Steaua Roșie.

Șocul înfrângerii de anul trecut a lui "Anfield" cu 5: 1 este grozav, iar acest meci se dezvoltă mai mult decât greu pentru "Armată". Liverpool își supune din nou adversarul la atacuri devastatoare . Norocul de această dată însă este cu CSKA, iar campioana bulgară pierde doar 0: 1. Singurul gol din meci a fost marcat de Ronnie Whelan. Scopul este cam accidental, pe măsură ce mingea trece prin picioarele lui D. Dimitrov și acest lucru îl împiedică pe portarul Johnny Velinov să reacționeze bine.

Data este 17 martie, anul 1982. Sofia este acoperită de zăpadă, iar întreaga Bulgaria își ține respirația în așteptarea revanșei, care ulterior va fi declarată una dintre cele mai mari victorii din istoria clubului nostru de fotbal. Stadionul Vasil Levski trage asupra șefilor cu două ore înainte de începerea meciului. Biletele școlare din sectorul „D” au un preț de 50 stotinki, iar valorile mobiliare „negre” variază în jur de 20 leva. Și când banii nu au fost suficienți, oamenii din mediul rural au dat cadou un miel pentru un meci, doar pentru a se bucura de acest meci iconic.

Începutul meciului a început cu o situație controversată. Oaspeții din Anglia revendică un obiectiv nerecunoscut. Ian Rush a tras un șut periculos, care, potrivit lui Merseysiders, a fost parat de Johnny Velinov în spatele liniei de poartă. Fermentarea oaspeților a fost trecută cu vederea de către arbitrul austriac Wörer. Bătălia se desfășoară sub dominație comună, dar pozițiile de gol mai curate sunt încă pentru Liverpool.

Treptat, publicul își pierde speranța pentru o dezvoltare pozitivă, deoarece obiectivul din ușa lor atârnă de un fir. Johnny Velinov este din nou perfect, salvând câteva lovituri foarte periculoase de vedete rivale.

Parcă din nicăieri CSKA a preluat conducerea după 77 de minute de joc. Bruce Grobelar a ieșit în mod neașteptat cu o minge în suprafața de pedeapsă și pentru Stoycho Mladenov nu mai rămâne decât să direcționeze în plasă pentru 1: 0. Bucuria este imensă, CSKA primește timp suplimentar împotriva marelui Liverpool!

În minutul 100 Whelan aproape a marcat un autogol, dar în următorul atac din nou Mladenov cu un șut ușor neobișnuit, deși a căzut a găsit golul - 2: 0 pentru CSKA!

După gol, oaspeții au început să-și piardă cumpătul, iar lui Lawrence i s-a arătat drumul spre vestiare. În ultimele minute, englezii au intrat într-un atac total și în fața lui Velinov au învârtit corpuri de corp groaznice. În mai multe cazuri, a făcut minuni, iar la sfârșitul meciului Whelan se bucura deja, trăgând dintr-o lovitură de cap, dar portarul roșu a salvat această minge imposibilă. Bucuria este de neimaginat, CSKA este în semifinale pentru KESH!

BAYERN MUNCHEN)

Mania din viitoarea semifinală îi copleșește pe tineri și bătrâni. Biletele de această dată au un preț mult mai mare - 5 BGN, iar un fapt curios este că sunt distribuite între companii. Astfel, fanii tipici ai fotbalului rămân fără posibilitatea de a urma un alt meci legendar al echipei lor preferate.

Meciul începe cu o presiune totală „roșie”. Bavarezii sunt șocați, deoarece în minutul 18 rezultatul este deja 3: 0. În minutul 7, G. Dimitrov a întâlnit cu capul crucea lui Mladenov și a deschis-o. Cinci minute mai târziu, Yonchev l-a surprins pe portarul Mueller de la distanță, iar Zdravkov a înscris un penalty pentru că l-a împiedicat pe Mladenov.

În acest moment apar două evenimente cheie care afectează grav rezultatul final. Imediat după al treilea „gol roșu”, bavarezii au preluat. Asgeir Sigurvinson a părăsit terenul în detrimentul lui Dieter Hoenes. Bulgarii au fost atât de surprinși de avantajul lor serios încât Asparuh Nikodimov și asistentul său Dimitar Penev au început să dea instrucțiuni radical diferite Unul a insistat ca atacurile să continue și colegul său a cerut o apărare.

Treptat, oaspeții au început metodic în atac și în doar cinci minute au returnat două dintre goluri înainte de pauză.. Apoi Yonchev a revenit încă la conducerea a două goluri, dar la sfârșitul meciului, o pasă dublă între Rummenigge și Breitner a stabilit finalul 4: 3 într-un meci rar pentru dezvoltare și dramă.

Revanșa de la München pune capăt viselor „roșii” ale unei finale în cea mai prestigioasă competiție europeană de cluburi. Cu câteva zile înainte de meci, întreaga echipă CSKA este invitată la emisiunea „În fiecare duminică”, unde în rubrica „Interlocutor după bunul plac” jură să-l rupă pe marele maestru german și astfel îi vor încânta pe bulgari prin calificarea în finală.

Cu toate acestea, vedetele campioanei germane nu cred, care până în minutul 47 conduce 2-0 după golurile lui Pau Breitner. Înainte de aceste momente dificile, Stoycho Mladenov a avut mai multe poziții de gol bune, dar nu a reușit niciodată să-l depășească pe Junghans. Totul pentru CSKA s-a încheiat în minutul 65, când Karl-Heinz Rummenigge a făcut rezultatul clasic. Mai târziu, a format din nou finala 4: 0, prin care Bayern a ajuns la o altă finală pentru KESH.

Acolo, adversarul lor este mai mult decât surprinzător. Aston Villa s-a strecurat „pe papuci” până la meciul final de la Rotterdam. Oamenii lui Anthony Barton se bucură de o remiză favorabilă și, în ciuda performanțelor lor tragice în campionatul local, iau scalpul unor echipe precum: Valur (Islanda), Dynamo (Berlin), Dynamo (Kiev) și Anderlecht.

BLESTEMUL DE LA PARCUL DE PRENȚIE ÎL PRIN BAYREN (MUNICI)

Finala de la Rotterdam nu va fi amintită cu greu cu niciun meci de fotbal ingenios. Ambele echipe au jucat cu prudență și marea surpriză a venit în minutul 69, când Morley a centrat perfect pe Peter Wied, care cu golul său a asigurat trofeul de la Villa. Un succes fără precedent care surprinde întreaga Europă. Englezii au devenit și echipa cu cel mai mic clasament din campionatul local (locul 11), care a triumfat cu cel mai valoros premiu de club. Spre finalul meciului, Bayern a marcat un gol, dar a fost anulat controversat de arbitrul șef de atunci Georges Conrat din Franța. Acesta marchează începutul blestemului britanic pentru München, care va pierde încă două finale în Europa de către echipele engleze - (Manchester United 1: 2 99 ', Chelsea - după penalizări 2012').

Dieter Hoenes a devenit golgheterul turneului, alături de coechipierii săi din Bayern, Karl-Heinz Rummenigge și Pau Breitner, completând primii trei.

ASTON VILLA-BAYERN (MUNICH) 1: 0

STADIU: Feyenoord Stadion, Rotterdam; prezență: 39.776 persoane

JUDECĂTOR: Georges Conrat

VILA ASTON: Reamer (9 min - Spink), Swain, Williams, Evans, McNaught, Mortimer (k), Bremner, Shaw, Weed, Cowans, Morley (rezerve: Gibson, Blair, Hurd, Gedis)

BAYERN MUNCHEN): Mueller, Dremler, Horsmann, Weiner, Augenthaler, Kraus (78 - Niedermeier), Durnberger, Breitner (k), Hoenes, Mati (51 min - Gutler), Rummeniggerezerve: Junghans)