consecutiv

Campioana mondială și olimpică Brazilia a câștigat Liga Mondială de Volei pentru a cincea oară la rând. În finala din Spodek Hall din orașul polonez Katowice, băieții lui Bernardo Resende au învins Rusia cu 3: 1 (-18, 23, 26, 22), pentru care au rămas medaliile de argint. Victoria din turneu le-a adus „partea leului” din fondul de premiere - 1 milion de dolari, în timp ce finalistul a luat „doar” 500 de mii.

Ambele echipe au fost în aceeași grupă cu naționala noastră, dar după un „carusel” s-au calificat în semifinale, unde au eliminat Polonia și, respectiv, Statele Unite. Echipa bulgară a terminat pe locul cinci, a plecat cu mângâierea că doar noi am reușit să învingem „selesao”. Yankees s-au impus asupra gazdelor cu un joc 3: 1 și au câștigat medaliile de bronz.

Pentru sud-americani, triumful în cea de-a 18-a ediție a celui mai comercial turneu de volei pentru echipele naționale este al șaptelea din istoria lor, rămânând cu un singur titlu în spatele titularului recordului, Italia. Rusia, Cuba și Olanda au, de asemenea, câte o victorie.

La începutul meciului, băieții lui Alekno, care au decis să înceapă cu Alexander Volkov, în loc de uriașul Kazakov din centru) și-au arătat forța de serviciu și au luat un avans de 3: 1, în care Resende a fost nevoit să ia o pauză. După aceea, însă, sud-americanii au reușit să reducă diferența doar la un punct pentru a se retrage la prima pauză tehnică la 7: 8. Poltavski a continuat cu jocul său puternic de serviciu și pe net, deoarece în a doua pauză rușii conduceau deja cu 3 puncte. Asul lui Poltava a făcut rezultatul la 23:17, înainte de asta receptorul Dynamo l-a prins pe Zhiba într-un singur bloc, iar jocul s-a încheiat la 25:18 în 22 de minute de joc.

Rușii au tras cu 2 puncte la începutul celui de-al doilea joc, dar „Selesao” a reușit să egaleze pentru 7: 7. Cu toate acestea, pauza tehnică a venit cu un avans fragil pentru Rusia, după ce Volkov s-a oprit cu o blocadă în centrul Rodrigao. 16:15 a fost rezultatul în favoarea „fraților” din a doua pauză tehnică, iar după aceea brazilienii au făcut mai multe greșeli consecutive și au rămas în urmă cu 3 puncte. Cu toate acestea, o greșeală a liberului Korneev le-a permis oaspeților simbolici să egaleze, după care au preluat conducerea la 24:23. O nouă inexactitate în întâmpinarea rușilor i-a lipsit de ocazia de a organiza un atac, care a profitat de Andre Nascimento și a închis jocul la 25:23.

La începutul celui de-al treilea joc a apărut în joc Murilo Endres, care a jucat un meci foarte puternic în grupa preliminară împotriva Rusiei. "Celesao" a tras cu 3 puncte, dar treptat rușii au egalat și, odată cu apariția serviciului, Ostapenko a realizat un as. Un mare joc al liberului Sergio, totuși, a ajutat cu un avans de punct în prima pauză tehnică pentru retragerea Braziliei. Jocul și rezultatul au continuat să se miște la maree și maree, iar brazilienii au avut un punct mai mult în a doua pauză tehnică. La 19:19 Poltavski a preluat serviciul, ceea ce a adus rezultatul la 21:19. Cu toate acestea, a urmat o schimbare completă și „Selesao” a triumfat după 28:26.

A patra parte a început, de asemenea, în mod egal, deoarece după o decizie controversată a arbitrului, accentul s-a mutat către dialogurile dintre jucătorii de pe ambele părți ale fileului. Rușii au câștigat un avans de trei puncte, care a fost redus la unul la pauza tehnică. Avantajul minim pentru campionii mondiali a rămas în pauza a doua, după ce Volkov a trimis mingea în plasă de la primul șut.

Căpitanul Braziliei Ricardo a fost ales cel mai bun jucător din Liga Mondială de Volei și a primit un bonus de 35.000 de dolari.

Cel mai bun marcator este Semyon Poltavsky (Rusia), care a primit un premiu de 40.000 de dolari.