Totul despre sport ....

rezultate

Meciul final al turneului master „Albena Open” din cadrul celui de-al 21-lea Festival Internațional de tenis de masă „Albena 2019” s-a încheiat cu o strălucită victorie bulgară. Jucătorul național bulgar Teodor Yordanov, care joacă în Germania, a câștigat cu 4: 1 împotriva „vedetei” moldovenești Igor Ni și s-a felicitat cu cupa campionatului și cu premiul pentru primul loc. Cu doar câteva ore înainte, cei doi finaliști i-au eliminat în semifinale pe potențialii campioni considerați Paul Mladen/România/și Teodor Alexandrov/Bulgaria /, care s-au mulțumit cu medaliile de bronz. Campioana feminină a Openului de la Albena a fost atleta rusă Olga Vishnyakova, care a învins naționala turcă Sibel Altankaya cu 4-0 în finală, iar medaliatele cu bronz au fost alți doi sportivi ruși - Anastasia Șevțova și Elizabeta Dementieva.

La perechi câștigătorii au devenit multiplii campioni ai Bulgariei la această disciplină Denislav Kojabashev și Teodor Alexandrov.