rușii

Andrei Zhekov a jucat cel mai puternic meci al său din turneul Cupei Mondiale împotriva Rusiei

Jucătorii de volei au obținut cea de-a șaptea victorie la turneul Cupei Mondiale din Japonia.

Într-un meci din a noua rundă a competiției, echipa lui Martin Stoev a jucat până acum un meci fantastic împotriva echipei neînvinse a Rusiei și a câștigat jocul cu 3: 2 (25:21, 23:25, 25:22, 22:25, 15:12), deoarece meciul a durat o oră și 52 de minute. Astfel, după ce am învins campioana europeană Spania în Japonia, am pedepsit vicecampioana Vechiului Continent - Rusia.

Aproximativ 6.000 de spectatori la liceul Metropolium din Tokyo, inclusiv președintele FIVB, Dr. Ruben Acosta, au avut plăcerea incredibilă de a urmări în direct un meci grozav, în care cele două echipe au fost complet egale, bulgarii arătând nervi și caracter mai puternici și meritat. reușit. Aceasta este prima victorie a jucătorilor noștri de volei asupra Rusiei în ultimii patru ani.

Succesul este foarte important pentru echipa noastră în lupta pentru unul dintre primele trei locuri în clasamentul final al turneului, care oferă cote olimpice pentru Beijing.

Bulgarii au început bine meciul, reușind să facă față loviturii inițiale puternice a rușilor. Echipa lui Martin Stoev a controlat dezvoltarea jocului, întrucât prima pauză tehnică a venit la 8: 6 puncte în favoarea noastră, iar a doua - la 16:14 puncte pentru Bulgaria. Am luat jocul cu 25:21 puncte în 23 de minute.

În al doilea joc, bulgarii au continuat cu jocul lor excelent, deoarece în prima pauză tehnică rușii au condus cu două puncte, iar în al doilea avantajul lor a fost de patru. Sub-campionii europeni au participat în 23 de minute cu 25:23 puncte.

În al treilea joc, ambele echipe au continuat să joace punct cu punct, deoarece „Sbornaya” a condus cu 8: 5 puncte în prima pauză tehnică, iar în al doilea cu 16:14 puncte. Imediat după aceea, totuși, am egalat punctele la 16:16 puncte, apoi am tras pentru 19:18 puncte. Rușii au predat în cele din urmă bagajele în joc și am închis partea după 25 de minute de joc cu 25:22 puncte.

În al patrulea joc, rușii au pierdut cu 7: 8 puncte în prima pauză obligatorie, iar în al doilea cu 15:16 puncte. Cu toate acestea, liderii din clasamentul turneului au reușit să ajungă la tiebreak după 25:22 de puncte și 24 de minute de joc.

În tiebreak-ul decisiv, lucrurile au mers prost pentru Bulgaria, deoarece rușii au preluat conducerea cu 5: 3 puncte. Cu toate acestea, bulgarii au dat dovadă de caracter și au atins 5: 5 puncte. Schimbarea câmpurilor a avut loc la 8: 7 puncte pentru Bulgaria. Rușii au durat până la 11:10 puncte, după care bulgarii au tras cu 13:10 puncte și au închis jocul și meciul cu 15:12 puncte pentru 17 minute de joc.

Pentru bulgari cel mai productiv a fost Matei Kaziiski cu 22 de puncte. Vladimir Nikolov a adăugat 21 de puncte, iar Krasi Gaydarski a încheiat meciul cu 11 puncte. Căpitanul Plamen Konstantinov, care nu a început în linia de start pentru că nu era complet recuperat de la accidentare, a terminat meciul cu 9 puncte. Distribuitorul nostru Andrey Zhekov a fost numit jucător al meciului, care a jucat cel mai puternic meci al său din turneu în ziua conacului său.

Pentru Rusia, principalul marcator a fost Semyon Poltavsky cu 18 puncte. Yuri Berezhko a adăugat 17 puncte.