Pilotul Overdrive Racing, Angel Karanyotov, pe o motocicletă Ducati Panigale V4-R a obținut o dublă victorie convingătoare în clasa SBK la BMU European Road Racing Championship 2019.

angel

Aceasta este a șasea victorie consecutivă a tânărului pilot în Campionatul European de Curse Rutiere BMU 2019 de la începutul sezonului de la șase starturi până acum.

Pilotul cu №79 a triumfat fără probleme în rundele 5 și 6 din serie, înregistrând două noi victorii consecutive în campionat.

Karanyotov a început perfect weekendul pe pista Motor Park, conducând clasamentul în antrenamentele libere de vineri în prima sesiune.

Sâmbătă, pilotul Overdrive Racing a câștigat calificarea fără probleme, întorcând cel mai rapid tur în 1: 41.310 minute, înregistrat în TP1. Acest lucru ia dat un start excelent din pole position, urmat îndeaproape de asul român Robert Muresan.

Pilotul gazdelor a încercat să-l apese pe bulgar de mai multe ori, dar Karanyotov a condus extrem de încrezător și a trecut linia de sosire primul cu 0,076 secunde în fața lui Mureshan și cu peste 19 secunde înaintea celui de-al treilea astăzi.

Karanyotov a continuat cu marea sa performanță duminică, conducând coloana în SBK după ce a început de pe poziția a doua.

La jumătatea turului №1, pilotul Overdrive Racing a fost depășit de Mureshan (campionul BMU European Road Racing Championship de anul trecut), care, cu toate acestea, a păstrat conducerea doar până la turul 6.

Karanyotov a reușit să preia din nou conducerea, după care s-a desprins și a trecut linia de sosire primul cu un avans de 2.381 secunde și peste 21 din al treilea concurent.

„Ambele curse au fost extrem de spectaculoase și am avut o motivație foarte puternică pentru a câștiga pentru că nu am vrut să dezamăgesc pe toți cei care veniseră până acum special să mă susțină. Îmi place foarte mult această pistă, deoarece este un test extrem atât pentru fizică, cât și pentru mașină. Duminică am avut o luptă foarte frumoasă și curată cu Mureshan ", a împărtășit Angel.

Altele din sport

CSKA era interesat de Ecuador

Atacantul de 24 de ani al diviziei a doua braziliene "Vitoria" (Bahia) Jordi Josue Caicedo Medina este foarte aproape de CSKA, susține jurnalistul Gustavo Viacreses