Echipa națională de gimnastică a tinerilor este №1 pe lună în decembrie

toate

Ansamblul național bulgaresc de gimnastică ritmică pentru femei a câștigat medalia de aur la turneul Cupei Mondiale de la Minsk (Belarus). Gimnastele bulgare au jucat astăzi perfect pe mingi și panglici și au fost evaluate cu 17.400 de puncte. De asemenea, și-a arătat noile trucuri. Ieri echipa națională a primit 17.400 pentru combinația cu liliecii. Ansamblul este format din Reneta Kamberova, Tsvetelina Stoyanova, Tsvetelina Naidenova, Mihaela Maevska-Velichkova și Hristiana Todorova alături de antrenorul Ina Ananieva. Astfel, bulgarii au primit cele mai mari note pentru ambele combinații și au câștigat aur în toate, cu un total de 34.800 de puncte. .

Spania s-a clasat pe locul al doilea, cu 34.300 de puncte, iar Japonia și Israel au ocupat locul al treilea în general, primind același total de 34.150 de puncte.

Mâine ansamblul bulgar va participa la finala dispozitivelor individuale.

Cincisprezece echipe participă la turneu, doar Rusia lipsind. Grațiile bulgare au fost acordate de Maria Gigova, care a fost delegatul tehnic al Federației Internaționale din România

gimnastică.

Bulgaria nu va avea finaliste feminine. Maria Mateva s-a clasat pe locul 12 în general, cu un total de 67.283 de puncte. Ea a primit scoruri de 16.933 puncte pe cerc, 17.016 pe minge, 16.600 pe bat și 16.733 puncte pe panglică. Nevyana Vladinova este pe locul 13 cu un total de 67.000 de puncte - 16.866 pe cerc, 16.650 pe minge, 16.900 pe lilieci și 16.583 puncte pe panglică. Titlul general a fost câștigat de Yana Kudryavtseva (Rusia) cu 74.583 de puncte, urmată de Melitina Stanyuta (Belarus) cu 72.866 de puncte și Margarita Mamun (Rusia) cu 72.250 de puncte.

În finala evenimentelor individuale pentru fete, Bulgaria a rămas fără medalie. Boryana Kalein a fost al cincilea pe minge cu un scor de 15.600 de puncte și al șaptelea pe cerc cu 15.100 de puncte. Pe bandă, Katerina Marinova a împărțit locul cinci cu Jala Perieva (Azerbaidjan). Ambii au primit aceleași scoruri de 15.350 de puncte.

Erika Zafirova a împărțit locul șapte cu Zuleiha Ismailova (Azerbaidjan) la lilieci după scoruri egale de 14.750 de puncte. Duminică, competiția se încheie cu finala pentru femei și ansambluri.