Ashley Barty împotriva lui Marcheta Vondroshuva este finala "Roland Garros" feminin 2019. Cele două au câștigat astăzi meciurile din semifinale la Paris împotriva Amandei Anisimova și, respectiv, Joone Konta.

marketa

Australianul Barty va fi favorit în meciul decisiv de mâine. A avut o ciocnire dură cu americanul Amanda Anisimova, în vârstă de 17 ani, și a reușit să-și realizeze doar al șaselea meci de meci pentru 6-7 (4), 6-3, 6-3. Anisimova și-a surprins constant adversarul cu șuturi excelente de trecere, dar în cele din urmă a trebuit să plece capul înspre torpila australiană.

Roger Federer - Rafael Nadal 3-6, 4-6, 2-6

Spaniolul are un mare avantaj în meciurile directe

Stânga Vondrushova și-a continuat performanța excelentă și a rupt-o pe britanica naturalizată Joan Conte după 7-5, 7-6 (2). Conte a dominat prima repriză și a ratat de două ori pentru a o închide la 5-3. Cehul a reușit să inverseze rezultatul după o serie de jocuri contestate.

În setul secund, avantajul a fost de partea cehului. Comte a reușit cumva să întoarcă o descoperire și să forțeze un tiebreak. În jocul lung, tânăra cehă a fost imbatabilă și mâine va juca în cel mai important meci din carieră împotriva lui Ashley Barty.