Sub conducerea lui Stanimir Stoilov, Astana a înregistrat o altă seară grozavă în turneele europene. Acest lucru a devenit un fapt după ce campioana kazahă a spart Maccabi (Tel Aviv) cu 4: 0 într-un meci din grupa "A" din Europa League.

învins

Odată cu succesul Astana a ocupat poziția clasamentului cu un avantaj de 4 puncte, deoarece Villarreal îl găzduiește pe Slavia (Praga) mai târziu în această seară și în caz de victorie va ocupa poziția de lider cu 7 puncte.

Kazahii și-au continuat seria de 17 jocuri fără să piardă la „Astana Arena”, iar victoria de astăzi s-a dovedit a fi un record în istoria clubului. Până acum, jucătorii lui Stanimir Stoilov nu câștigaseră cu un rezultat atât de clar.

În niciun moment al meciului, gazdele nu au oferit inițiativa. Chiar și după prima repriză, s-au retras cu un avans de două goluri după două goluri ale lui Twumasi, dintre care unul din penalty, iar al doilea după o interceptare spectaculoasă a centrării lui Shomko.

În a doua repriză, intriga s-a încheiat în cele din urmă cu două goluri frumoase marcate de Kabananga în minutele 47 și 52.

Astana - Maccabi (Tel Aviv) 4: 0