Manchester United a câștigat cu 2-0 pe Portsmouth într-un meci din Premier League. Odată cu victoria, echipa lui Sir Alex Ferguson a trecut în fața principalului concurent pentru titlul Liverpool cu ​​trei puncte. Obiectivele „diavolilor roșii” au fost opera lui Wayne Rooney și Kickle Carrick.

berbatov

Atacantul bulgar Dimitar Berbatov a rămas o rezervă în meci, deși inițial s-a susținut că va fi titular.

După cum se știe, bulgarul a executat o pedeapsă frivolă în timpul semifinalelor Cupei FA împotriva lui Everton, iar „diavolii roșii” au renunțat la cursă. Drept urmare, mass-media de pe insulă l-a atacat pe Berbatov.

Meciul a început în mod egal, dar cu toate acestea, în primul lor atac serios, gazdele au atins obiectivul. Acest lucru a venit după ce Anderson l-a pus pe Ryan Giggs într-o poziție excelentă. Galezul a luat mingea și l-a găsit pe Wayne Rooney, care a rămas singur - 1: 0. Golul a rupt ambițiile lui Pompi. După gol, „diavolii roșii” au dominat inițiativa și în minutul 11 ​​Anderson a tras periculos. Totuși, șutul său a dispărut.

Mai târziu, Ronaldo a tras inexact cu capul. Exact o jumătate de oră mai târziu, șutul lui O`Sheibe a fost ucis de poarta lui Belhaj.

Până la sfârșitul primei reprize, Giggs a ratat după ce a fost adus în spatele apărării. Rooney a avut și el o șansă, dar a șutat direct pe portar. În minutul 40, Giggs nu a reușit din nou să-l depășească pe James. La sfârșitul reprizei, Ronaldo a ieșit la dreapta și l-a găsit pe Rooney. Atacatorul l-a găsit pe Fletcher, care, de asemenea, nu a reușit să lovească ușa.

Portsmouth a încercat să o asalteze pe Van der Sar în a doua repriză, dar portarul a fost la locul său și nu și-a permis să fie împiedicat. Manchester, pe de altă parte, a continuat să rateze oportunități bune. Giggs și Rooney au avut poziții bune, dar au tras în mâinile portarului. În minutul 82, Michael Carrick i-a calmat pe toți cei din tribună, marcând un al doilea gol pentru echipa sa pentru finalul 2: 0. Mijlocașul a marcat după o pasă a lui Paul Scholes, care și-a jucat meciul №600 în Premier League.