Sevilla și Athletic (Bilbao) au terminat 1-1 într-un meci disputat pe stadionul Sanchez Pizjuan, urmărit de aproape 40.000 de spectatori. Gazdele au avut un avantaj de joc, dar bascii au reușit să surprindă prețioasa remiză pentru ei.

bilbao

Valladolid și Leganes au deschis runda a 18-a cu un spectaculos 2: 2

Ambele echipe ar fi putut câștiga meciul contestat

Sevilla a început mai bine meciul, dar oaspeții au fost primii care au marcat. Ander Kapa a marcat în minutul 15 după un șut frumos de pe stânga.

Bascii s-au apărat bine și au reușit să-și păstreze conducerea până la pauză.

La începutul reprizei a doua, golul lui Athletic a fost anulat din cauza unei ambuscade evidente. Puțin mai târziu, lui Sevilla i s-a cerut un penalty, dar VAR nu a găsit o încălcare în zona de penalizare.

În minutul 60, Unal Nunes a marcat un autogol de neevitat după o centrare de pe stânga. Luc de Jong se ascundea în spatele jucătorului de la Athletic și cel mai probabil și-ar fi dat seama dacă mingea ar fi ajuns la el. Cu puțin înainte de gol, De Jong a țintit spre stânga de pe ușa vizitatorilor.

În ultimele minute, un șut al lui Diego Carlos a trecut pe transversală fără ca portarul Athletic să reacționeze. În ciuda presiunii andaluzilor, rezultatul a rămas 1: 1 până la ultimul semnal de arbitru.

Astfel, Sevilla se află ferm pe locul trei cu 35 de puncte, la 2 în spatele lui Real (Madrid). Athletic se află pe locul șapte înainte de restul de 8 jocuri din runda №19. Bascii au 29 de puncte și sunt cu 2 în spatele eternului rival Real Sociedad, care se află pe locul cinci.