Stara Zagora a câștigat cu 3: 1

pleven

Beroe l-a învins pe Spartak (Pleven) cu 3: 1 în control. Stara Zagora a profitat de pauză din cauza amânării meciului din prima rundă a Ligii profesionale I împotriva campioanei Ludogorets din cauza angajamentelor lui Razgrad în turneele europene pentru a câștiga experiență de joc suplimentară.

Oaspeții din Pleven au preluat surprinzător conducerea în minutul 24, când Grigor Dolapchiev a marcat pe o plasă goală după o performanță neconvingătoare a gardianului Blagoy Makenjiev, care nu a reușit să îndepărteze mingea care i-a revenit.

Beroe a egalat cu două minute înainte de pauză cu un gol al lui Alexander Vassilev cu un șut din careu. În minutul 55, gazdele au făcut o schimbare completă. Vassilev a marcat al doilea gol după o asistare a lui Nemanja Milisavlevic.

Stara Zagora a decis totul în minutul 77, când Stanislav Dryanov a centrat în careul oaspeților și atacantul Alexander Kolev a interceptat cu capul în final 3: 1.

Atacantul moldovean Petru Leucha, în vârstă de 26 de ani, aflat în proces pentru echipă de la începutul săptămânii, nu a apărut pe teren pentru Beroe. El a jucat un meci întreg în lupta împotriva lui Botev (Galabovo) în urmă cu două zile și chiar a înscris, dar după toate probabilitățile nu l-a impresionat pe antrenorul principal Alexander Dimitrov, iar clubul nu-i va oferi un contract.

Beroe (Stara Zagora) - Spartak (Pleven) 3: 1
0: 1 Grigor Dolapchiev (24), 1: 1 Alexander Vassilev (43), 2: 1 Alexander Vassilev (55), 3: 1 Alexander Kolev (77)

Beroe: 22. Blagoy Makenjiev, 28. Veselin Penev, 6. Ivo Ivanov (k) (66-24 Christopher Hubchev), 71. Iliya Milanov (66 - 15. Georgi Dinkov), 21. Ventsislav Vassilev (66 - 17. Pedro), 4. Kohei Kato, 33. Volum (66 - 10. Stanislav Dryanov), 19. Alexander Vassilev (66 - 20. Rusi Chernakov), 11. Nemanja Milisavlevich (57 - 13. Emin Ahmed), 14. George Bozhilov (66 - 7. Alexander Kolev), 91. Eric Pochanski (46 - 8. Vasil Panayotov)

Spartak (Pleven): 1. Dimitar Pantev, 20. Martin Mitov, 5. Tsvetelin Radev, 8. Ivo Ivanov (k), 3. Stanislav Georgiev, 14. Dimitar Michkov, 19. Kiril Valov, 10. Stefan Hristov, 15. Tihomir Todorov, 13. Julien Benkov, 45. Grigor Dolapchiev

cartonașe galbene: Vasil Panayotov (Beroe), Radev, Ivo Ivanov, Stefan Hristov (Spartak)