autor Antoaneta Ilieva · 21/11/2020, vizualizări 163

cincilea

Boris Georgiev ocupă locul cinci la Campionatele Europene de judo, care se încheie astăzi la Praga.

Reprezentantul nostru masculin din categoria de până la 100 kg a pierdut în fața azerului Zelim Kotsoev în disputa pentru medalia de bronz.

Remiza l-a determinat pe Georgiev să se odihnească la start. În prima sa apariție pe tatami, judoka noastră l-a învins pe polonezul Casper Shchurovsky, apoi a urmat succesul lui Alexandre Idir din Franța.

În repescări, Boris Georgiev a pierdut în fața medaliatului cu bronz al Campionatului European din 2018 Peter Palchik (Israel).

În primul său meci de repescare, Boris Georgiev a învins medaliatul cu argint al Jocurilor Olimpice de la Rio 2016, Elmar Gasimov din Azerbaidjan și astfel a ajuns la lupta pentru medaliile de bronz la categoria 100 kg.

În disputa pentru premii, bulgarul a ieșit din nou împotriva azerului Zelim Kotsoev, unde din păcate a pierdut bătălia după un scor de „vazari” la 1 minut 23 de secunde de la începutul meciului și urmat de „ipon” 20 de secunde mai târziu . (2 min 13 sec)

Astfel, Bulgaria și-a încheiat participarea la Campionatul European de judo din capitala cehă Praga, cu o medalie de argint a lui Ivaylo Ivanov și trei locuri pe cinci ale lui Ivelina Ilieva, Yanislav Gerchev și Boris Georgiev.

Aceasta a fost ultima competiție a judokailor nativi pentru acest an.

Următoarele Jocuri Olimpice din 2021 vor fi extrem de aglomerate, deoarece vor avea loc trei competiții serioase succesiv - Campionatele Europene, Campionatele Mondiale și Jocurile Olimpice de la Tokyo.