La fel ca în filme, Georgi Kostadinov ia aurul olimpic

cucerește

Când este răsplătit, plânge pe scara de onoare. Apoi a concurat timp de trei ani și și-a încheiat cariera. Kostadinov este multiplu campion de stat, a câștigat turneul Strandzha de patru ori, precum și o serie de alte competiții internaționale. A fost cetățean de onoare al Burgasului din 2000 și a primit Ordinul Stara Planina, Ordinul Republicii Populare Bulgaria și Medalia de Aur pentru 1300 de ani de Bulgaria.

De la o vârstă fragedă în Burgasul natal, talentul său nu a trecut neobservat, la vârsta de 17 ani nu a avut nici o pierdere printre colegii săi, a deținut toate titlurile naționale și, logic, a început să lupte pentru bărbați. CSKA s-a dovedit a fi destul de nerăbdător. A doua zi, după ce a împlinit 18 ani, au ajuns la Burgas cu o chemare și l-au luat ca soldat.

În echipa națională, totuși, Georgi a trebuit să slăbească 12 kg pentru a merge la categoria 48 kg, ceea ce este o adevărată tortură și s-a confruntat cu o situație neplăcută, deoarece conducerea era de nezdruncinat - „dacă va concura pentru Bulgaria, el va lupta în categoria de până la 48 kg ”.

Chiar atunci cei mai buni boxeri bulgari au fost invitați la un turneu internațional de la Moscova. Așii europeni din sportul de atunci evitau trecerea frontierei sovietice. Elita de box a 15 republici a fost adunată în echipa URSS. Oamenii spuneau că era mai ușor să devii campion mondial decât campion al Uniunii Sovietice. Majoritatea cetățenilor autohtoni au găsit ocazia să refuze invitația. Astfel, în lotul condus de antrenorul CSKA Vasil Kostov, la categoria de până la 51 kg a căzut Georgi Kostadinov. La Moscova, și-a învins cu ușurință toți adversarii și a apărut ca marea noastră speranță pentru o medalie la viitoarele olimpiade.

La München, în 1972, primul adversar al lui Georgi a fost din Pakistan și a renunțat cu mult înainte de ultimul gong, apoi a venit rândul unui columbian, iar în semifinale băiatul nostru și omul în care cei mai mulți experți l-au văzut pe viitorul campion - Blazinski din Polonia - s-au confruntat. Atât victoria, cât și pierderea în acest caz au oferit o medalie de bronz, dar nu a fost deloc inclusă în planurile lui Georgi. Burgas a câștigat cu un avans semnificativ în puncte pentru a sta împotriva unui tanc real - Rwabwago din Uganda. Din bătăliile anterioare, mâinile lui Kostadinov erau umflate ca o pâine proaspăt coaptă. Injecțiile salvează situația pentru o clipă și bulgarul iese cu singurul gând de a nu-i permite adversarului său negru să-l lovească.

„Știam bine că, dacă mă lovea o singură dată, am terminat”, își amintește Georgi. - Mă mișc constant, punând o lovitură. În cele din urmă, cu un vot de 5-0 al judecătorului, Georgi a devenit câștigător și primul boxer bulgar, campion olimpic.