Braga a evoluat foarte bine înainte de suspendarea campionatului portughez din cauza pandemiei, dar după reluarea sezonului echipa a înregistrat un declin imens și nu mai poate fi sigură nici măcar pentru locul 4, dând dreptul de a participa la Europa League . Aseară Braga a pierdut dramatic în fața Rio Ave cu 3: 4, iar golul câștigător al gazdelor a căzut dintr-un penalty în ultimul minut.

strâmb

Paulinho a deschis pentru Braga în minutul 21, iar în minutul 27 Ricardo Orta a făcut 2: 0 cu o performanță perfectă dintr-o lovitură liberă directă. Mehdi Taremi a înapoiat un gol în minutul 45, iar în următorul atac Nuno Santos a egalat cu un șut puternic cu piciorul stâng. Oaspeții nu au știut cum să reacționeze și până la sfârșitul reprizei au marcat un alt gol, marcat de Gelson.

În minutul 81, Paulinho a marcat pentru a doua oară, dar Braga nici măcar nu a ținut remiza, deoarece în timpul adăugat Rolando a jucat cu mâna în zona de penalizare și a primit cartonaș roșu, iar Taremi a transformat penalty-ul în gol, aducând victoria Rio Ave.

Braga este pe locul 4 cu 50 de puncte, dar Rio Ave a adunat 47 și Famalicao a rămas pe locul 6 cu 45 de puncte după ce a pierdut 0: 1 în fața Portimonense.