ansamblul

Ansamblul bulgar a câștigat medaliile de bronz în general la Campionatul European de gimnastică ritmică de la Guadalajara.

Simona Dyankova, Elena Bineva, Madeleine Radukanova, Laura Traats și Stefani Kiryakova cu antrenorii Vessela Dimitrova și Mihaela Maevska s-au luptat pentru premiu.

După ce ieri au început într-un mod grozav cu un scor de 23.100 de puncte (14.300 pentru dificultate) în combinație cu cinci cercuri, astăzi bulgarii au făcut o mare greșeală și au primit 18.650 de puncte (12.100 pentru dificultate) pentru performanța lor cu trei mingi și două corzi. .

Laura Traats a încercat să prindă mingea de pe covor, dar nu a reușit, a ieșit și a trebuit să ridice un dispozitiv de rezervă pentru a finaliza combinația noastră de ansamblu.

Dificultatea excepțională a combinației bulgare a fost încă suficientă pentru a ajunge la distincție și astfel, cu un total de 41.750 de puncte, s-au clasat pe locul trei.

Aurul din toate timpurile a revenit Rusiei, iar italienii au câștigat medaliile de argint din toate.