Hegemon în handbalul feminin din ultimul deceniu, Norvegia a învins-o pe campioana olimpică Rusia cu 34-17 (15-8) și s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Germania.

campioana

Rusia și Olanda cu victorii dificile împotriva asiaticilor la Campionatul Mondial de handbal

Norvegia a învins Spania, Republica Cehă a creat senzație împotriva României

Așa-numita „finală înainte de finală” practic nu a avut loc. Până la acest meci, rușii au fost singura echipă neînvinsă, în timp ce norvegienii au arătat puncte slabe în grupă, unde au pierdut în fața Suediei.

Scandinavii au început cu o explozie. Au condus cu 8-2 după 14 minute de joc. Norvegienii și-au închis apărarea și au marcat gol după gol cu ​​jocul lor rapid. A urmat apoi singurul moment puternic din meciul rușilor, care au profitat de greșelile rivalilor lor și cu un joc puternic au reușit să reducă la 7-9.

De aici, norvegienii i-au zdrobit pe ruși, care au jucat câteva perioade lungi fără să înscrie un gol. În ultimele minute Evgeniy Trefilov, care este un membru celebru al vechii școli, a pierdut dorința de a se certa cu elevii săi și chiar a început să zâmbească.

Președintele Federației Ruse, Serghei Șișcarev, a fost șocat:

"Este un dezastru. Nu-mi amintesc o înfrângere mai rușinoasă. Nu am avut un plan" A "și" B ". Iar Norvegia joacă previzibil.".

Norvegia va juca vineri de la ora 21:30 cu Olanda într-o repetare a finalei campionatului anterior. Olandezilor le-a fost greu să bată senzația Republicii Cehe cu 30-26 (17-16).

Meciul a fost foarte contestat, iar diferența a venit doar în ultimele minute. Olandezii au obținut rezultatul de mai multe ori după golurile lui Luis Abing, dar cehii au revenit și au ratat mai multe ocazii pentru o schimbare completă. Abing a terminat cu 14 goluri.

Franța și Suedia vor juca în prima semifinală în două zile la 18:30. Ambele echipe joacă foarte greu până acum și se așteaptă ca câștigătorul să facă o finală spectaculoasă duminică împotriva Norvegiei.