Acest sezon sa dovedit a fi cel mai interesant pentru sportul de schi nativ din acest secol. Pentru prima dată de la epoca marelui Peter Popangelov, Bulgaria are un reprezentant în elita „caravanei albe”. Albert Popov, în vârstă de 21 de ani, parcurge calea de la un talent promițător la un concurent care concurează cu cei mai buni schiori de slalom. Până în prezent, realizarea sa de top la începutul Cupei Mondiale este locul șase la Schladming, înregistrat cu doar două zile înainte de sărbătorirea a 60 de ani de la nașterea schiorului alpin numărul unu al Bulgariei din toate timpurile - Peter Popangelov. Popov a spus că este pregătit pentru rezultate și mai inspirate și, desigur, visul tuturor este să explodeze în Bansko într-o săptămână și să încânte sute de oaspeți în cea mai bună stațiune de iarnă din Balcani. Ne ținem degetele încrucișate pentru ca acest lucru să se întâmple! Și acum ne vom aminti 10 dintre cele mai mari nume din schiul feminin și masculin:

zece

Clasamentul începe cu o doamnă care este o legendă vie a Sloveniei. Este de două ori campioană olimpică la Jocurile de la Sochi din 2014. În colecția sa are în total 9 medalii din campionate mondiale și 26 de victorii pentru Cupa Mondială. Inițial, s-a concentrat pe competițiile de slalom uriaș, dar ulterior a devenit specialistă în toate disciplinele. Este una dintre cele șapte femei care au câștigat în fiecare dintre ele pentru Cupa Mondială. Deține recordul pentru cele mai multe puncte într-un singur sezon - 2414 în 2013, când l-a depășit pe Hermann Meyer. Probabil că unii dintre voi ați ghicit deja că aceasta este Tina Maze!

Urmează un reprezentant al unei familii elvețiene cunoscute în sporturile albe. La vârsta de 21 de ani, următorul erou a reușit să câștige starturi în Cupa Mondială la toate cele cinci discipline și a fost primul cu o astfel de realizare în termeni istorici. A câștigat marele Glob de Cristal de patru ori și este la fel de multe ori campion mondial. De asemenea, a reușit să ia aurul olimpic la Calgary în 1988. Se numește Pirmin Zurbrigen!

Ne întoarcem la vremurile de astăzi pentru a-l include pe regele slalomilor. Vedeta austriacă a câștigat șapte titluri la Cupa Mondială. Medaliile sale de aur de la campionatele mondiale sunt 6, dar nu e de mirare că a adăugat mai multe premii de la campionatele mondiale de la Ore, Suedia. De două ori campioana olimpică de la Jocurile de la Pyeongchang din 2018 va fi printre favoritele de la Bansko la sfârșitul lunii. Acum șapte ani a triumfat în slalom și în slalomul uriaș din Pirin. Și acum fanii așteaptă cu mare interes să vadă ce va demonstra Marcel Hirscher de data aceasta!

Urmează o doamnă care se află în elita schiului de aproape un deceniu. Împreună cu fratele său, și-a umplut cu mândrie compatrioții croați. A câștigat patru medalii de aur și două de argint la Jocurile Olimpice de la Salt Lake City din 2002 și de la Torino în 2006, iar un total de cinci ori a ocupat campionatele mondiale. Deși și-a încheiat cariera la doar 25 de ani după dureri cronice de picior și spate urmate de 10 operații, Janica Kostelic și-a câștigat locul printre cele mai mari!

Este timpul să menționăm cel mai de succes schior din anii '70. Ea are 62 de victorii pentru Cupa Mondială și este a doua în toate timpurile pe acest indicator. Seria ei de 11 starturi consecutive câștigate în coborâre este, de asemenea, impresionantă. Are trei titluri mondiale la disciplina coroanei și două la combinație. Cariera sa s-a încheiat strălucit cu aur la Jocurile Olimpice din 1980 din Lake Placid. Pe locul cinci în clasamentul nostru se află Anne-Marie Moser Prell!

Este rândul unui superstar și al unui mare prieten al schiului bulgar. Italianul nu a mai concurat de mai bine de 20 de ani, dar sute de oameni coboară pe pista numită după el în Bansko. Tehnicianul excepțional a câștigat aura unei icoane absolute în anii '80 și '90. Are 50 de victorii pentru Cupa Mondială de slalom și slalom uriaș. În 1988, a devenit campion olimpic la Calgary la disciplinele sale preferate, iar patru ani mai târziu și-a apărat unul dintre titlurile sale la Albertville. Desigur, vorbim despre Alberto Tomba!

Urmează regina zăpezii! 2019 este ultimul din marea ei carieră. Chinuită de numeroase răni, ea a ales să se despartă de publicul de la Cupa Mondială din Suedia. Și cum - cu o medalie de bronz la coborâre! Se poate scrie o carte despre realizările ei, dar le vom arăta în continuare pe cele mai inspirate. Ea are un record de 82 de victorii la Cupa Mondială feminină, precum și un record de opt titluri la coborâre. Cu toate acestea, ea a reușit să devină campioană olimpică o singură dată - la Vancouver la începutul deceniului. Numele acestui mare american și câștigător al super-gigantului slalom în 2012 în Bansko este Lindsey Vaughn!

În top 3 se află cel mai de succes schior alpin din toate timpurile, al cărui record a rămas încă inaccesibil chiar și pentru Vaughn. Victoriile sale pentru Cupa Mondială sunt încă patru - 86, iar în total de 155 de ori urcă pe podium. Cel mai mare schior de slalom din istoria acestui sport. De trei ori campion mondial și de două ori campion olimpic de la Lake Placid. Acesta este Ingemar Stenmark!

Și din Scandinavia facem o tranziție lină către Austria! Din această țară vine un mare cursor de coborâre. Timp de patru ani consecutivi a impus o dominație totală în această disciplină. A câștigat de patru ori pe cea mai periculoasă pistă din lume - „Streif”, un record până în prezent. De asemenea, este de două ori campion mondial și campion olimpic de la Innsbruck în 1976, iar numele său este Franz Klammer.!

Pentru finală, am ales cel mai de succes atlet la Jocurile Olimpice de la Grenoble din 1968. S-a bucurat de coborârea în ambele slalome și de șase ori în topul campionatelor mondiale. Liderul clasamentului nostru este sportivul numărul 1 din Franța pentru secolul al XX-lea - Jean-Claude Keeley!

Altele din sport

168 de ore: pensionarul McGregor revine la înfundarea botului

Irlandezul și-a schimbat jurământul că nu va mai lupta, atras de bani și faimă Un om lucrează din greu zeci de ani și dacă alunecă între necazurile vieții și bolile

„Spezia” l-a chinuit din nou pe „romi”, dar a căzut, un ajutor pentru Galabinov

„Spice” -ul lui Andrei Galabinov a fost din nou pe punctul de a dezamăgi „Roma”, dar a pierdut meciul din Serie A cu 3: 4 cu golul lui Lorenzo Pellegrini în timp adăugat. Roma a preluat conducerea cu golul lui Borja Mayoral în 17

Vântul puternic nu i-a oprit pe participanții la Vitosha Winter Fest

„Sofia - Capitala Europeană a Sportului” s-a adunat din nou lângă hotel. Aleko mulți iubitori de munte sub deviza „Descoperă, distrează-te, experimentează” A șasea ediție a Vitosha a devenit o vacanță sportivă plină de culoare

Cu jucătorii din secolul 21, Dunărea a câștigat primul său control cu ​​13: 0

Cu jucători până la unul născut doar în secolul 21, „Dunărea” a câștigat primul control cu ​​13: 0 împotriva diviziei a patra „Dunărea” Slivo Pole. Singura excepție a fost căpitanul echipei cu experiență, Diyan Dimov