anna

Să faci 31 de greșeli duble și să câștigi totuși meciul. Da, acest lucru s-a întâmplat, iar autorul realizării originale nu este orice jucător de tenis, ci Anna Kournikova însăși. La 21 ianuarie 1999, simbolul sexual al tenisului de atunci, Kournikova, s-a confruntat în runda a doua a Australian Open împotriva japonezei Miho Saeki. În meciul anterior, Kournikova a făcut 23 de greșeli duble, dar totuși a reușit să obțină victoria.

Împotriva lui Saeki repetă exercițiul, de data aceasta lovitura ei inițială este îndreptată împotriva ei cu o forță și mai mare.

Kournikova a pierdut primul set cu 1: 6, dar a făcut o întoarcere - 6: 4 în al doilea, iar în al treilea rusul de 17 ani are un avans zdrobitor de 5: 0 în rezultat. În al șaselea joc din al treilea set, ea a avut chiar două puncte de meci, dar în ambele a făcut duble greșeli. Cel mai brusc meciul este egal și Saeki egalează scorul - 5: 5. Avantajul psihologic este deja de partea japonezilor, dar plasat sub №12 în schemă Kournikova își păstrează cumva autocontrolul și smulge victoria după 10: 8 în partea decisivă.

Vătămările au forțat-o pe Kournikova să-și pună capăt carierei prea devreme. Rusul nu a câștigat niciodată un titlu WTA la simplu, dar încă se mândrește cu o semifinală la Wimbledon (1997) și cu un sfert de finală al Australian Open (2001), ajungând cel puțin în sferturile de finală ale fiecăruia dintre cele patru turnee WAN. De asemenea, are 2 titluri majore la dublu - la Australian Open (1999, 2002), deoarece partenerul ei în ambele cazuri este legenda elvețiană Martina Hingis. Clasamentul record al lui Kournikova în clasamentul WTA este №8, în noiembrie 2000.