Chelsea l-a învins pe Tottenham cu 2-0 în derby-ul de la Londra pe stadionul Tottenham Hotspur din etapa a 18-a din Premier League.

ușurință

Cu două goluri ale brazilianului Willian, albaștrii au avut un succes binemeritat, în timp ce Tottenham a dezamăgit, nu a făcut niciun șut precis și chiar a terminat meciul cu 10 oameni, deoarece Hyun-Min Son a fost eliminat.

Chelsea a început meciul foarte agresiv, a preluat controlul mingii și a apăsat pe adversar.

În minutul 12, Willian a falsificat-o pe Orie și a deschis scorul cu un șut diagonal în colțul îndepărtat - iar golul a fost bine meritat, având în vedere jocul ambelor echipe.

Blues-ul a continuat să domine, în timp ce Tottenham a avut o scurtă perioadă de trezire, în care loviturile Kane și Son nu au găsit ușa.

În timpul adăugat al primei reprize, Gazanigi a ieșit pentru a trece o pasă către Marcos Alonso, dar nu a lovit mingea și l-a doborât pe spaniol.

După un control cu ​​VAR, a fost acordat un penalty lui Chelsea, iar Willian a înscris al doilea gol din penalty - 2: 0.

În a doua repriză, Tottenham a încercat să schimbe lucrurile cu un joc mai deschis.

În minutul 60, însă, Hyun-Min Son a ajuns cu butoanele pentru Rüdiger după o ciocnire între cei doi și după ce VAR a examinat incidentul, i-a acordat un cartonaș roșu direct coreeanului.

Astfel, situația lui Tottenham a devenit destul de deznădăjduită, dar Spurs a continuat să încerce să revină la joc.

Puțin mai târziu, un obiect a zburat din tribune la portarul Kepa și jocul a fost întrerupt pentru o scurtă perioadă de timp. Antonio Rüdiger, pe de altă parte, s-a plâns de insultele rasiste din tribune.

Până la final, Chelsea a păstrat o plasă uscată aproape fără dificultăți.

Aceasta este a doua pierdere pentru Tottenham sub conducerea lui Jose Mourinho, deoarece ultima a fost împotriva lui Manchester United, o altă dintre fostele echipe ale managerului.

Succesul îl ajută pe Chelsea să consolideze locul patru cu 32 de puncte și să respire după rezultatele recente deteriorate.