tottenham

Tottenham și Chelsea au creat un adevărat spectacol în ultimul meci din prima zi a noului 2015. Spurs a câștigat acerbul derby londonez cu hocheiul 5: 3, astfel liderii din Premier League engleză sunt deja doi. Alături de „blues” există și Manchester City, deoarece ambele echipe au absolut aceleași active în ceea ce privește punctele marcate și golurile marcate. Este doar o coincidență.

Și totul a început atât de bine pentru Chelsea. Diego Costa a deschis în minutul 18, deși toată munca de-a lungul golului nu este realizată de Hazard. Belgianul a trecut de doi adversari și a tras, mingea a sărit de la baza transversalei și a ajuns la Costa, care tocmai a împins-o.

Tottenham, totuși, nu a cedat și a egalat după o jumătate de oră de joc. Harry Kane a marcat cu o lovitură lungă minunată, după o acțiune solo.

În minutul 40 Hazard aproape că a dat un nou avantaj la „blues” după ce a încercat o pasă după o lovitură a lui Willian.La sfârșitul reprizei Tottenham a lovit lovitura.În minutul 44 Chadley a trecut de doi apărători și a tras în bara transversală., dar mingea sărită a fost adusă de Danny Rose.

În timp adăugat, Cahill l-a faultat direct pe Shadley în suprafața de pedeapsă și arbitrul a acordat un penalty lui Tottenham, care a fost marcat de Townsend.

La scurt timp după pauză, rezultatul a fost învins. Chadley a făcut o pasă excelentă către Kane, care cu prima atingere a eliminat un adversar și a îndreptat mingea în ușa „albastră”.

Chelsea a redus încă în minutul 61. Fazio a pierdut prost mingea în mijlocul terenului. Chelsea a organizat un atac rapid, iar Fabregas a avansat pe aripa stângă pentru a livra un centimetru calculat lui Hazard, care a interceptat pentru 4: 2.

Totuși, jucătorii lui Tottenham nu s-au îngrijorat de acest gol și au marcat al cincilea în minutul 78. Kane a fost din nou în centrul porții, asistând de această dată pe Chadley pentru 5: 2.

5: 3 final a fost format de Terry, care a interceptat o centrare a lui Branislav Ivanovic.

Tottenham - Chelsea 5: 3

0: 1 Diego Costa (18 ')
1: 1 Kane (30 ')
2: 1 Trandafir (44 ')
Townsend 3: 1 (45-d)
Kane 4: 1 (52 ')
4: 2 Hazard (61 ')
5: 2 Chadley (78 ')
5: 3 Terry (87 ')

Tottenham: Loris, Walker, Fazio, Vertonghen, Rose (75 Davis), Bentaleb, Mason (14 Dembele), Townsend (66 Paulinho), Eriksen, Chadley, Kane

Chelsea: Courtois, Aspilicueta, Cahill, Terry, Ivanovic, Matic, Fabregas, Oscar (46 Ramirez), Willian (72 Salah), Hazard, Diego Costa