Americanul a luat primul set cu o singură pauză în al optulea joc

Fata adolescentă Coco Goff a detronat-o pe campioana anului trecut, Naomi Osaka, în runda a treia a Australian Open. Goff, debutant în Melbourne Park, în vârstă de 15 ani, triumfă împotriva numărului 3 Osaka 6-3, 6-4 în 67 de minute.

vârstă

Americanul a luat primul set cu o singură pauză în al optulea joc. În a doua repriză, cei doi au schimbat descoperiri timpurii, dar în al șaptelea joc Goff a rupt din nou și acest lucru sa dovedit a fi decisiv. Japonezii nu au avut o zi bună, făcând 30 de greșeli neprovocate și câștigând doar 33 la sută din puncte cu un al doilea serviciu.

Pe linia de la @naomiosaka, care ține 3-2 în a doua. Ea își propune să fie prima femeie care și-a apărat cu succes titlul #AusOpen de la Azarenka în 2013. Poate Gauff să o oprească? # AO2020 pic.twitter.com/kAkgJFYgUo

"Este uimitor. Acum doi ani am pierdut în prima rundă în fața fetelor, iar acum sunt aici pentru femei și am învins campioana sezonului trecut. Am câștigat primul set, am preluat conducerea în al doilea. Am încercat să lupt pentru fiecare punct următor și să nu cred că „încă nu-mi vine să cred ce se întâmplă”, a spus Goff într-un interviu pe teren după meci.