Copilul minune al înotului lituanian Ruta Mejlutite și-a încheiat cariera de curse. A devenit campioană olimpică la 100 m bras la Londra la doar 15 ani.

copilul

"Datorită înotului, am avut o viață la care nu am visat niciodată. Am văzut lumea, am întâlnit oameni excepționali. Aceasta este o experiență pe care o voi folosi într-un alt domeniu", au transmis Meylutes la radio în patria lor.

Înot Londra 2012

Mejlutite nu a fost inclus în echipa Lituaniei pentru Cupa Mondială din iulie din Coreea de Sud. Este amenințată cu dopaj, deoarece nu a fost detectată de polițiștii dopatori de trei ori în ultimele 12 luni.

În ultimii ani, lituanianul s-a certat cu americanii Rebecca Sony și Lily King, precum și cu rusoaica Julia Evfimova despre medaliile de aur din brasul marilor campionate. A câștigat o medalie de aur la Campionatul Mondial din Barcelona de la 100 m bras. De asemenea, Ruta are medalii de aur de la campionatele europene la 50 metri și 100 metri bras.