• Medicii noștri
    • Spitale
    • Descoperiri
    • Forta vietii

Cristiano Ronaldo continuă să stabilească recorduri, chiar și atunci când „Juventus” eșuează cu o explozie. Portughezul a îmbunătățit recordul de 86 de ani al clubului, cu 37 de goluri în toate competițiile, după ce a marcat două la retrogradarea de la Lyon în Liga Campionilor. În 1934, Felice Borel a înscris 36 în campionat și Cupa Mitropa, prototipul turneelor ​​europene.

urmă

Cristiano are deja 130 de goluri în Liga Campionilor, egalându-l pe Atletico Madrid. Astfel, au rămas doar 22 de echipe, care au marcat mai mult decât el în turneu.

El este urmat de Lionel Messi cu 114 goluri. Raul are 71. Karim Benzema este acum al patrulea cu 65, dar Robert Lewandowski are 64 și Bayern continuă în turneu, spre deosebire de Real.

Cristiano nu va juca un sfert de finală în Liga Campionilor pentru prima dată în 10 ani. În 2010, atunci cu „Real” a fost eliminat din nou de „Lyon”.

Portughezul are deja 67 de goluri în eliminările turneului cu 21 mai mult decât al doilea în acest clasament Lionel Messi.

Pep Guardiola a devenit doar al treilea manager care l-a eliminat pe Real în Liga Campionilor de mai multe ori. Ceilalți doi sunt Marcello Lippi (1995/1996 și 2002/2003) și Otmar Hitzfeld (2000/2001 și 2006/2007).

Real a pierdut două meciuri de eliminare în Liga Campionilor pentru prima dată din 2009, când au fost bătute de două ori de Liverpool în sferturile de finală. Spaniolii au pierdut cu 1: 2 în fața lui Guardiola din Manchester City.