„Armata” s-a întors la Heber, Tomislav Pavlov cu o vătămare gravă

1948

Saikov și Kaloyan Stefanov

Liderul Ligii a treia din sud-vestul CSKA 1948 a câștigat meciul cu Heber din turneul Cupei Ligii Amatorilor la penalty-uri. Ora regulată s-a încheiat cu 1: 1. La penalty-uri, „roșii” au câștigat cu 4: 2 în fața a aproximativ 200 de spectatori de pe stadionul din Kostenets.

CSKA a fost echipa mai bună. În minutul 8, Spas Spasov a ratat dintr-o poziție clară. După pauză, au apărut situații noi. Totuși, Kaloyan Stefanov și Gargorov nu au reușit să înscrie. Și astfel Heber a deschis în minutul 82 cu primul său șut la poartă. Lachov trage de la 25 de metri. Portarul Saikov a comis o greșeală incredibilă căzând mingea și ucigând-o în spatele liniei porții.

CSKA a răspuns imediat cu o pasă a lui Gargorov. În centrarea ulterioară dintr-un corner, Kaloyan Stefanov a egalat cu o lovitură de cap - 1: 1.

„Armata” a încheiat meciul cu 10 persoane din cauza unei răni grave a lui Tomislav Pavlov. Înainte de asta, Vasev a fost înlocuit cu forța și și-a scos umărul.

În penalty-uri, Saikov a ripostat pentru o gafă. I-a prins pe primii doi, bătut de Lachov și Tsvetelin Tonev, fost jucător al lui Levski.

Gargorov, Gushterov, Mitev și Kaloyan Stefanov au marcat patru lovituri consecutive pentru CSKA. Așa că nici nu a trebuit să joace o cincime pentru roșii la penalty-uri. Echipa lui Valyo Iliev a câștigat cu 4: 2 și continuă să avanseze.

Astfel, CSKA s-a răzbunat pentru pierderea de penalty-uri de la același adversar, dar pentru Cupa Bulgariei de la începutul acestei toamne.

Următorul obstacol pentru CSKA 1948 pentru Cupa Ligii Amatori este Chavdar (Etropole). Meciul va fi miercurea viitoare pe teren neutru. Sâmbătă, „Armata” întâlnește același adversar pentru campionat ca invitat.

Compoziția CSKA din meciul de astăzi: 96. Saikov, 19. Pidev, 25. G. Petrov, 15. Mitev, 27. Kikarin, 7. M. Ivanov, 22. Vasev (23. Gargorov 74 '), 8. Tsvetkov (10. Pavlov 57'), 17. Marinov (99. Gushcherov 63 '), 32. Spasov, 11. Stefanov