Juniorii germani Petrov și Ioan Marinov au dreptate pentru „armată”

miner

Fotografie și text: „Sportal”

CSKA 1948 a obținut un succes dificil cu 2: 1 față de Miner (Pernik) în derby-ul celei de-a 12-a runde a Ligii a treia de sud-vest. Golurile echipei lui Valentin Iliev au fost marcate de juniorii „Armatei” German Petrov și Ioan Marinov. Singurul gol pentru oaspeții de la Pernik a fost marcat de Kristian Kovachev.

Derby-ul rundei a început într-un mod fantastic pentru jucătorii lui Valentin Iliev. În al doilea minut, German Petrov a trimis mingea în plasa lui Miner - 1: 0. După golul „roșilor”, echipa lui Danail Bachkov a început să controleze mingea mai des și a creat de două ori tensiune în fața ușii lui Saikov.

În minutul 15 CSKA 1948 a fost aproape de un nou gol. Tomislav Pavlov a comis un fault foarte inteligent, i-a trecut lui Emil Gargorov în careu, dar jucătorul experimentat a ratat o ocazie excelentă. Daniel Leontiev și-a arătat clasa, salvând un gol sigur. Zece minute mai târziu, Milen Ivanov a primit o pasă excelentă pe flancul lui Gushterov, adolescentul CSKA a centrat foarte bine, dar Miroslav Ivanov a intervenit la nivel.

În minutul 34 Ivanov s-a luptat pentru mingea în centrul terenului, apoi a trecut pe flanc către Marinov, care a centrat imediat pentru Almond. Jucătorul de 36 de ani s-a lovit la cap, dar peste ușă. Puțin mai târziu, Andon Gushterov a omis serios „roșii”.

A doua repriză a început din nou visător pentru gazde și după doar patru minute Ioan Marinov a profitat de o greșeală în apărarea lui Miner. Atacantul talentat a marcat un alt gol pentru CSKA 1948 - 2: 0.

În minutul 51, atacantul Minerului Kristian Kovachev a redus scorul după un șut îndepărtat - 2: 1.

În minutul 63 Georgi Rizov a primit o minge confortabilă în suprafața de pedeapsă, tânărul jucător a înșelat un apărător al „roșilor” și a tras, dar experiența sa a mers la câțiva centimetri de poartă. În minutul 83, Nikolay Hadjinikolov a fost, de asemenea, aproape de a marca. Jucătorii lui Valentin Iliev au făcut o combinație bună, mingea a ajuns în suprafața de pedeapsă, unde Gargorov a revenit la Hadjinikolov, care fără să se gândească a șutat, dar direct în mâinile lui Leontiev. Aceasta a fost ultima situație interesantă pe stadionul Dragalevtsi din Sofia.

Cu acest succes, CSKA 1948 a adunat un atu de 32 de puncte, cu patru mai multe decât al doilea Vihren (Sandanski). Miner este pe locul șase cu 20 de puncte.

CSKA 1948 - Miner (Pernik) 2: 1
1: 0 German Petrov (2), 2: 0 Ioan Marinov (49), 2: 1 Kristian Kovachev (51)

CSKA 1948: 96. Ivaylo Saikov, 27. Milen Kikarin, 25. German Petrov, 6. Kiril Kotev, 3. David Stoyanov, 7. Milen Ivanov, 10. Tomislav Pavlov, 99. Andon Gushterov, 17. Ioan Marinov, 77. Nikolai Hadjinikolov, 23. Emil Gargorov
Antrenor: Valentin Iliev

Miner (Pernik): 1. Daniel Leontiev, 26. Anton Kirov, 14. Dimitar Savov, 23. Miroslav Ivanov, 4. Lyubomir Iliev, 6. Dragomir Hristov, 15. Ilian Iliev, 7. Georgi Rizov, 22. Ilian Hristov, 30 Rangel Abushev, 9. Kristian Kovachev
Antrenor: Danail Bachkov