Antalya fără

Sursa: Anton Uzunov

Yordan Yurukov (dreapta) a marcat pentru CSKA.

Echipa CSKA s-a încheiat cu o remiză la ultimul său control în Antalya, Turcia. Roșii au făcut 1: 1 divizia a doua română Otopeni.

Golul a fost marcat de Yordan Yurukov, care a fost corect în minutul 35. În cel de-al patrulea minut de prelungire, Diku de la echipa României a egalat.

Meciul a început cu curiozitate, după ce arbitrii care trebuiau să conducă inspecția nu au apărut și Eugen Trika s-a angajat să fie arbitrul meciului. A condus până în minutul 13, când au apărut adevărații arbitri și și-au preluat atribuțiile.

La începutul meciului CSKA a condus jocul și a ajuns la mai multe situații periculoase. Georgi Iliev și Yurukov ar putea deschide scorul de două ori până în minutul 10.

În minutul 12 Georgi Iliev a executat o lovitură liberă directă, dar mingea a sărit de pe perete.

După presiunea inițială, „roșii” s-au relaxat și jocul s-a jucat în principal în centrul terenului.

În minutul 35 Yurukov a rupt de la stânga, a tras și a deschis scorul - 1: 0 pentru CSKA.

După gol, „Armata” a ratat să-și mărească avantajul prin Misho Alexandrov și Evgeni Yordanov.

În a doua repriză, Pitsurka a ratat de două ori să semneze, iar a doua sa ratare a fost atunci când a tras într-o ieșire de la doi metri.

În ultimele 20 de minute ale meciului ambele echipe au schimbat contraatacuri rapide, dar nu au reușit să înscrie un gol.

Totuși, acest lucru s-a întâmplat în ultimele secunde ale prelungirilor, când Diku s-a răzbunat pentru lovitură chiar înainte de bârnă și după o gafă în apărarea CSKA a egalat cu 1: 1. Echipa lui Plamen Markov și-a încheiat șederea în Antalya fără pierderi. Echipa a jucat 7 controale, dintre care a câștigat 4 și trei s-au încheiat la egalitate.

"Am terminat controalele în Antalya fără pierderi, dar este încă prea devreme pentru orice concluzii generale. Este inadmisibil ca o echipă ca CSKA să permită o remiză împotriva unei echipe românești într-un mod atât de naiv în timpul meciului", a spus CSKA antrenorul principal Plamen Markov după controlul cu Otopeni.

"Nu m-am decis încă pe Evgeni Yordanov. El nu este în forma în care vreau să-l văd. Este aproape sigur că liderul atacului din primăvară va fi Guillaume Da Zaadi. Problemele lui Stoyko Sakaliev sunt aceleași și el este totuși, el nu poate intra într-o formă bună. Cu toate acestea, mi-a devenit clar ce jucători pot conta pe formația de start și care vor rămâne în afara acestuia ", a concluzionat Markov.