CSKA a obținut a șaptea victorie de la începutul sezonului în efbet League. Selecția lui Bruno Akrapovich nu a întâmpinat dificultăți și a triumfat în timpul vizitei sale la Botev (Pd) cu 3: 0. Roșii au dat dovadă de fotbal de succes și încep să performeze din ce în ce mai mult sub îndrumarea antrenorului lor bosniac.

cska

Thibaut Villon a pus bazele triumfului cu golul său de debut pentru marea, care a căzut în minutul 21. După pauză, Ali Sow și-a marcat și golul de serviciu. Clasicul a fost oferit de un alt marcator surprinzător - Bradley Maziku (68 ").

Botev (Pd) - CSKA 0: 3 (Dezvoltarea meciului cu minute)

Victoria ușoară pentru „armată”

Botev (Pd) nu a reușit să ofere nicio rezistență marelui capital. Clubul aflat în criză a fost total deziluzionat în minutul 35, când marele lider al „galben-negrilor” Todor Nedelev a părăsit terenul din cauza unei accidentări.

CSKA a recâștigat locul trei în campionat, având un număr egal de puncte cu Arda, dar performanță mai bună în meciul direct dintre ei. Botev este al nouălea cu 14 puncte, la fel ca Levski.

CSKA a demonstrat că pentru ei acest meci se află în coloana „obligatoriu pentru a câștiga”, întrucât în ​​a 30-a secundă Tiago a făcut un șut relativ periculos pe pământ, care a trecut pe lângă bara dreaptă a lui Georgi Argilashki.

Managerii străini i-au oferit lui CSKA un mijlocaș

Iarna, „roșii” se așteaptă să se întărească cu cel puțin trei jucători

Presiunea „Armatei” a continuat și, la scurt timp, au avut o bună ocazie de a trage dintr-un fault, poziționat pe marginea suprafeței de pedeapsă. Jefferson și-a încercat norocul, dar șutul său cu piciorul stâng a găsit capul lui Atanas Iliev, care se afla în zid.

Deși momentele inițiale au fost supuse superiorității „roșii”, echipa lui Botev a fost cea care a creat o poziție clară de gol pentru Komatevo pentru set. Todor Nedelev a împiedicat apărarea lui CSKA cu o pasă perfectă pentru Tsikarski, care a sărit în spatele dezorientatului Vion. Cu toate acestea, nordul macedonean a dezamăgit de șutul său final, care a mers suficient de departe de colțul neprotejat al lui Busato.

Echipa lui Bruno Akrapovic s-a îmbunătățit în avantaj în minutul 21. Tiago a trecut mingea între picioarele lui Shokolarov, lângă contur. S-a încercat să-l treacă lui Sow, dar după ce a atins picioarele lui Rabotov, mingea a ajuns la pânda Thibaut Vion. Mijlocașul francez nu a așteptat a doua invitație și cu un șut puternic sub transversală a făcut 0: 1.

Imediat după performanța centrului, CSKA a fost aproape să înscrie un al doilea gol. Ali Sow a mers între 80% din întreaga formațiune defensivă a lui Botev și a tras puternic cu piciorul stâng. Spre deliciul gazdelor, puternicul său bufon s-a oprit în corpul lui Victor Genev.

Kostadin Kostadinov: Sper că este posibil ca milioane de ruși să curgă la Botev

„Sunt sceptic cu privire la aceste lucruri”.

Problema mai mare pentru Botev, chiar și din decalajul rezultatului, a devenit un fapt cu un sfert de oră înainte de pauză. Liderul gazdelor Todor Nedelev a suferit de trei ori dureri la genunchiul stâng, iar în ultima sa cădere pe iarbă, chiar mijlocașul magic a spus: „Nu mai pot!”. Toate acestea au obligat banca de antrenori a „Canarilor” să-l joace pe Chris Dobrev.

Botev (Pd) a dat semne de viață în minutul 41. Atunci Slavcho Shokolarov a decis să încerce Busato cu o lovitură de la distanță. Mingea a sărit puțin în fața portarului brazilian și a făcut-o cât mai dificilă. Cu toate acestea, intervenția sa a fost mare și a reușit să omoare.

CSKA a creat o nouă pasă, cu câteva secunde înainte ca Nikolay Yordanov să dea un semnal pentru pauză. Enrique Rafael i-a întors cu îndemânare spatele tânărului Rabotov și a tras din aproape unghiul zero. Argilashki a fost bine poziționat și nu i-a permis brazilianului să tragă în plasa lui Plovdiv.

Primele momente din a doua repriză au trecut sub semnul unor ciocniri sănătoase, multe greșeli și puțin fotbal.

Bruno Akrapovich: Un apel de la CSKA este echivalent cu unul de la Bayern

Specialistul a reușit să preia echipele naționale din Bosnia și Herțegovina

O situație gravă de scor a avut loc în minutul 55. Căpitanul Zanev combinat cu Enrique. Jucătorul atacant al CSKA l-a învins din nou cu ușurință pe Rabotov și a tras un șut puternic în mijlocul ușii „galben-negre”. Din păcate pentru brazilian, mingea a trecut puțin peste stâlpul de sus.

Tiago a arătat o clasă individuală excelentă în minutul 57. Mijlocașul portughez s-a întors elegant cu spatele la doi jucători ai adversarului, dar șutul său ulterior a fost ușor prins de gardianul de acasă.

Oaspeții de la Sofia păreau să-și „concretizeze” triumful lui Komatevo cu un nou gol în minutul 58. Tiago i-a oferit o minge perfectă lui Ali Sow. Africanul a impresionat din nou prin poziționarea sa și a avut nevoie de o atingere pentru a scăpa de Victor Genev. Apoi a pariat pe un șut cu piciorul stâng, care l-a lăsat pe Argilashki fără șansa unei intervenții adecvate. Obiectivul pentru gambian a fost sub №5 pentru el în Liga efbet de la începutul sezonului.

De atunci, garda „Canarilor” a căzut complet și CSKA a ajuns cu ușurință la clasic în minutul 67. Thibaut Villon centrează cu exactitate în suprafața de pedeapsă a lui Botev. În mod surprinzător, Bradley Maziku s-a lovit acolo de cap, care a fost respins cu greu de Argilashki. Africanul a avut noroc și a fugit repede pentru a adăuga obiectivul necesar.

După el, Bruno Akrapovich a creat patru schimburi, care au „ucis” doar timpul până la ultimul semnal de arbitru. Astfel, CSKA a obținut victoria campionatului №29 în vizita sa Botev (Pd) în rivalitatea istorică dintre cei doi mari.