Cocoșii au învins Serbia în finală

mondială

Naționala Franței a câștigat cea de-a 26-a ediție a Ligii Mondiale după ce a învins Serbia cu 3-0 (25:19, 25:21, 25:23) în finala, care a fost disputată în sala aglomerată Maracanazinho din Rio de Janeiro.

În această ediție a Ligii Mondiale, cocoșii au pierdut doar unul dintre meciurile lor. Au câștigat mai întâi cele 12 meciuri de grupă, apoi au învins Argentina și Bulgaria în turneul final al diviziei a doua de la Varna, pierzând doar 5 jocuri în 14 meciuri.

La Rio, au fost într-un grup cu gazdele Braziliei și Statelor Unite, ieșind pe locul doi și înfruntând semifinalele împotriva campioanei mondiale Polonia - un nou succes, de data aceasta cu 3: 2.

Absolvenții lui Laurent Tilly au început meciul cu putere și au preluat conducerea cu 5: 0 după atacurile reușite ale lui Antonen Ruzier și Irwin Ngapet. Cu toate acestea, sârbii s-au ridicat și au egalat la 7: 7. Un nou avantaj, de această dată cu patru puncte la 15:11, a fost asigurat de Nicolas Le Goff cu un atac prin centru. Asul lui Ngapet la 19:15 și un alt atac reușit de Ruzie și Ngapet au închis jocul la 25:19.

A doua repriză a început cu un avans pentru „blues” la 4: 2, dar blocurile lui Kevin Le Roux și Ruzier au egalat la 4: 4. Prima pauză tehnică a venit la 8: 7 pentru "cocoși", dar a venit timpul pentru o nouă schimbare după trei puncte consecutive ale Serbiei - 10: 8. Până la a doua pauză tehnică, Franța a preluat din nou conducerea în rezultat cu 16:14 după un as din Le Roux. Jocul puternic al jucătorilor lui Laurent Tilly a continuat și cu un atac pe degetele blocadei sârbești a lui Ngapet a dus la 23:19, iar a doua repriză a venit în detrimentul francezilor după 25:21.

A treia parte a fost cea mai interesantă după ce „revoluțiile” sârbilor au crescut brusc. Au început să joace mai greu în apărare și blocaj și acest lucru i-a ajutat să conducă în rezultat în cea mai mare parte. Prima pauză tehnică a venit în favoarea băieților lui Nikola Grabic la 8: 6 după un atac reușit al lui Dragan Stankovic. Până la a doua pauză tehnică, francezii au reușit să preia conducerea la 16:14 după o piesă tehnică a lui Kevin Tilly.

A urmat un asalt asupra „reprezentării”, când au preluat conducerea cu 20:17 după un as și un atac reușit al lui Sasa Starovic. Un nou atac puternic de această dată al lui Uros Kovacevic a dus la 22:18, dar apoi a venit momentul Franței. Ruzie a redus după un atac pentru 20:22, iar apoi Ngapet a reușit să facă doi ași pentru 22:22. A urmat un nou as, de data aceasta la Le Roux pentru 24:23, iar după o lungă joacă care s-a încheiat cu un atac al lui Antonen Ruzier, „cocoșii” au triumfat în cursă.