Germania întinde lalele cu Johan Cruyff, Franz Beckenbauer ridică cupa

12:54 | 5 iunie 2010.

1974

Germania a găzduit Cupa Mondială în 1974. Înainte de începerea campionatului, a fost anunțată o competiție pentru producerea unui nou trofeu, întrucât brazilienii au câștigat pentru totdeauna „Golden Nike”.

Numărul țărilor ale căror echipe naționale sunt dornice să participe la finala mondială este în creștere - 97 sunt înscrise în calificări. Anglia, Belgia, România, Ungaria, Cehoslovacia și URSS nu se califică în finale. Cu toate acestea, în Germania este echipa Bulgariei. Leii sunt în finala mondială pentru a patra oară la rând.

Meciurile de grup nu oferă senzații speciale. Cu o singură excepție. "Squadra Azzurri" a renunțat la a doua fază. Cu două zile înainte de start, pe 11 iunie, brazilianul de origine belgiană Joao Havelange a condus FIFA. Într-un meci din grupa preliminară, RDG a câștigat împotriva Germaniei cu 1: 0!

Al zecelea campionat marchează o schimbare a modului în care se joacă runda a doua. În loc să elimine direct un sfert de finală, se formează două grupe de semifinale de patru echipe. Câștigătorii din aceste grupe se confruntă cu meciul pentru titlu. Finalistii joacă pentru medaliile de bronz.

Într-unul dintre aceste două grupuri, olandezii au „împărțit” Argentina (4: 0) și Brazilia (2: 0). Stadioanele din Gelsenkirchen și Hanovra sunt pline de fani „portocalii”. Brazilienii sunt abia pe locul doi.

În celălalt grup, gazdele nu au adversari atât de serioși. A arătat ezitare doar împotriva Poloniei (1: 0). Finala Germania - Olanda este pe 7 iulie.

În minutul al doilea, Bertie Vogts a făcut un penalty împotriva căpitanului olandez Cruyff. Neeskens este infailibil - 60.000 de la Stadionul Olimpic tac, iar 20.000 de olandezi sunt nebuni de fericire.

Aceasta este o celebră finală dintre cei mai proeminenți reprezentanți ai fotbalului total dominant de atunci, ale cărui principii sunt interpretate strălucit de „Ajax” (Amsterdam) și „Bayern” (München).

Până în prezent, fotbaliștii se întreabă de ce jocul olandez se „estompează”. „Lalelele” nu au decis că meciul a fost predestinat înainte de a începe chiar? Cu greu! Pentru că în minutul 25 englezul Taylor a dat un nou penalty.

După cum se poate aștepta - în fața celeilalte uși. Breitner egalează cu o calmă uimitoare. Gerd Müller a făcut 2: 1 înainte de pauză. A doua jumătate este o luptă titanică.

Olandezii sunt de neoprit, dar nu pot înscrie niciodată. Cruyff și colegii săi au creat o duzină de poziții de gol, dar Sepp Meyer părea să hipnotizeze adversarii. A reflectat mingi incredibile și Franz Beckenbauer a ridicat titlul mondial.

Germania - OLANDA 2: 1 (2: 1)