darcy

Cupa Davis, semifinale
Belgia - Australia 3-2
Steve Darcy - Jordan Thompson 6-4 7-5 6-2

Steve Darcy i-a trimis pe fanii tenisului belgieni într-un delir dureros, dar binemeritat, după ce a marcat o victorie de 1-2 la 3-2 în semifinala Cupei Davis împotriva Australiei 6-4 7-5 6-2 asupra lui Jordan Thompson. Darcy a terminat ceea ce a început David Goffen, care a jucat un meci teribil de puternic mai devreme astăzi și a rupt rezistența lui Nick Kyrios, să inspire speranță compatrioților din Bruxelles. Belgienii s-au calificat în a doua finală a turneului în ultimii trei ani și vor înfrunta Franța în noiembrie.

Darcy a pus publicul pe picioare cu o descoperire în primul joc al meciului și a închis setul de deschidere cu 6-4 fără a oferi adversarului său un singur breakball. Belgianul a lovit devreme pentru 2-1 și după pauză, dar de această dată Thompson a reacționat imediat și a egalat pentru 2-2. Cu toate acestea, australianul a ratat două breakball-uri în următoarea pasă a adversarului său, iar la 5-4 a risipit 2 setballs. Acest moment s-a dovedit a fi decisiv, deoarece nervii australianului nu au durat și a făcut o dublă greșeală pentru 15-40, după care i-a dat lui Darcy pauza de 6-5 cu o pasă directă.

Belgianul experimentat nu a putut greși într-o astfel de situație și a închis setul cu 7-5, iar în al treilea nu a întâmpinat nicio rezistență serioasă și a încheiat disputa cu 6-2. Franța va avea dreptul de a alege pardoseala și locul de desfășurare pentru meciurile finale din noiembrie.