Denislava Glushkova, Ivaylo Keremedchiev și Rosalina Yuseva sunt campioni ai turneului BFT Masters, SC "Dema" este din nou cel mai de succes club

denislava

Denislava Glushkova, Ivaylo Keremedchiev și Rosalina Yuseva au devenit campioane ale Turneului Masters al Deft Masters BFT, care se încheie în mod tradițional sezonul estival. Mihaela Konstantinova și Ilian Drobenov au câștigat medalii de bronz, terminând pe locul trei. De asemenea, Mikaela Konstantinova și Ralitsa Krasteva s-au prezentat cu demnitate și l-au ajutat pe SC Dema să fie cel mai de succes club din următorul mare campionat al calendarului de stat.

Denislava Glushkova a câștigat meritat titlul pentru fetele sub 12 ani la finalul sezonului său excepțional de bun, în care a devenit campioană de stat în sală, №1 în clasamentul acestei grupe de vârstă și campioană europeană cu echipa națională a Bulgariei. În grupa preliminară a Masters, care a avut loc la BNTC din Sofia, Deni a învins-o pe Ira Todorieva cu 4: 2 4: 1 și Mihaela Tsoneva cu 4: 2 5: 3 și a suferit o pierdere surprinzătoare în fața Julia Zlateva cu 2: 4 4: 1 2: 4. În semifinale, sportiva Dema și-a eliminat principalul rival Katerina Dimitrova cu 6: 2 6: 4 și în finală s-a răzbunat pe Julia Zlateva cu o victorie cu 6: 4 6: 2. Pentru titlul de campionat, Deni a fost premiată de ministrul sporturilor Krasen Kralev.

Ivaylo Keremedchiev a fost, fără îndoială, cel mai bun participant la juniorii sub 16 ani și a câștigat titlul fără a pierde un set după cinci victorii convingătoare. În grupa preliminară l-a învins pe Vladislav Karazhov cu 6: 2 6: 2, Ventsi Ivanov cu 6: 4 6: 0 și Dian Nedev cu 6: 0 6: 1, în semifinale l-a câștigat pe Hristo Valeov cu 6: 0 6: 3 și cu o nouă victorie în finală asupra lui Dian Nedev cu 6: 2 6: 1 s-a impus ca câștigător de necontestat. Pentru succesul lor, Ivo, precum și ceilalți campioni din turneul Masters, primesc drept recompensă de la sponsorul „Devin” acoperirea cheltuielilor de până la 1.000 BGN pentru participarea la un turneu în străinătate în 2017.

Rosalina Yuseva a devenit campioană la fetele sub 18 ani, unde participarea SC "Dema" a fost cea mai puternică - patru dintre cei opt calificați pentru Masters au fost din club. A câștigat în grupa preliminară Simona Borisova cu 6: 3 4: 6 6: 1, Alexandrina Ilieva cu 6: 2 6: 2 și Ralitsa Krasteva cu 6: 2 6: 0, apoi a eliminat cu același rezultat o altă coechipieră - Mihaela Kaftanova - în semifinale, iar în meciul pentru titlu l-a învins pe Ivon Mihaleva cu 5: 7 6: 4 6: 2.

Mihaela Kaftanova a câștigat o medalie de bronz după ce rivala sa în meciul pentru locul trei Simona Borisova a renunțat din cauza bolii. Înainte, în grup Mihaela a învins-o pe Nikol Docheva cu 6: 2 6: 2 și Mikaela Konstantinova cu 6: 2 7: 5 și a pierdut în fața lui Ivon Mihaleva cu 2: 6 6: 7 (6). Mikaela Konstantinova a terminat pe locul cinci la Masters cu locul trei în grupă, după ce a pierdut în fața lui Ivon Mihaleva cu 2: 6 2: 6, dar a învins-o în mod convingător pe Nikol Docheva cu 6: 3 6: 0. Ralitsa Krasteva a obținut o victorie foarte bună asupra Alexandrinei Ilieva cu 7: 6 (5) 5: 7 6: 2 într-un meci care a durat câteva zile din cauza ploii, dar a pierdut cu Simona Borisova cu 2: 6 1: 6 și cu Rosalina Yuseva și „caruselul din grup a trimis-o pe locul șapte în clasamentul final al„ Devin Masters ”.

De asemenea, Ilian Drobenov a câștigat o medalie de bronz, făcând meciuri puternice pe terenurile BNTC. În grup a câștigat în fața lui Alexander Yordanov cu 6: 4 1: 6 6: 3 și în fața lui Georgi Yazmadjian cu 6: 4 6: 3. Apoi, Drobenov a pierdut în fața lui Zlatan Palazov și Kaloyan Valchev, care au terminat în primele două locuri, iar în meciul pentru locul al treilea Stanislav Mitrov a câștigat fără joc.
SC „Dema” a fost din nou cel mai de succes club dintr-un campionat major. Dema a fost singurul club cu șapte participanți la turneul Masters, singurul club cu cinci semifinaliste (niciun alt club nu are mai mult de trei) și singurul club cu trei campioni (niciun alt club nu are mai mult de unul)!