începutul anului

Sursa: EPA/BG NES

Djokovic nu a pierdut de la începutul anului

Novak Djokovic și-a continuat faimoasa interpretare de la începutul anului. Sârbul a câștigat al treilea titlu consecutiv după ce a triumfat în turneul super puternic din Indian Wells. În finală, Nole nu a învins pe nimeni, ci pe numărul 1 mondial Rafael Nadal - 4: 6, 6: 3, 6: 2.

Spaniolul a început meciul cu putere și a meritat să preia conducerea în rezultat. În setul al doilea și al treilea set, totuși, Djokovic părea să treacă pur și simplu la o altă treaptă și să arate că era în forma vieții sale. Victoria a fost a 18-a la rând pentru Nole de la începutul anului și i-a garantat al treilea titlu, după succesul Australian Open și Dubai.

"Nadal este pentru mine cel mai mare jucător de tenis din toate timpurile, îi urez succes până la sfârșitul sezonului", și-a început noul campion discursul. "A fost o plăcere să joc în fața acestui mare public. Mulțumiri speciale echipă, care a făcut ca întotdeauna o treabă grozavă ", a adăugat Djokovic.

„Vreau să-l felicit pe Nole pentru următoarea sa victorie. Nu am mai jucat de ceva vreme și mă bucur că am avut ocazia să joc o finală în acest turneu minunat. Am pierdut în fața unuia dintre cei mai buni jucători din lume ", a declarat finalistul Rafael Nadal.

Succesul de astăzi pentru Nole are însă o altă valoare. Pentru prima dată, sârbul l-a învins pe Nadal în finală, după ce a avut 5 pierderi față de spaniol, dintre care ultima la US Open 2010.

În plus, pentru a doua oară în carieră, Djokovic i-a învins pe Roger Federer și Rafael Nadal într-un singur turneu - realizare de care se pot lăuda doar alți doi jucători - David Nalbandian și Nikolai Davidenko.

Vestea bună pentru Djokovic nu se oprește aici. Începând de astăzi, sârbul revine oficial pe poziția a doua în clasamentul ATP, înlocuindu-l pe Roger Federer. Următorul turneu mare, care va reuni din nou tenisul de elită, începe săptămâna aceasta la Miami.