Marocanii Youssef Sbai și Raduan Nuini au câștigat Maratonul Sofia cu un palmares de 2 ore, 13 minute și 3 secunde, terminând mână în mână pentru a împărți victoria.

minute secunde

Oficial, Sbai a trecut primul pe linia de sosire, în timp ce medalia de argint i-a revenit lui Nuini, iar top 3 a fost completat de Mohamed Ali din Olanda cu 2:16:21.

La proba feminină, ucraineana Victoria Hapilina a câștigat cu cel mai bun rezultat din întreaga istorie a maratonului de la Sofia - 2:27:59. Locul al doilea a fost pentru Jebet Naom din Kenya cu 2: 28.41, iar compatriota ei Cynthia Cosgey a urcat pe scara de onoare.

Titlul de semimaraton masculin a fost câștigat de Jan Simueca din Ruanda cu un timp de 1 oră, 5 minute și 17 secunde, iar titlul feminin de Natalia Semyonovich (Ucraina, 1:15:28).

Competiția a fost și Campionatul de Stat al Bulgariei la semimaraton, iar titlurile au fost respectiv pentru Ismail Senandji și Marinela Ninova. Câștigătorii pe distanța de 10 km au fost Ivan Popov și Lilyana Georgieva.

484 de curse masculine și feminine au început pe distanța clasică de 42.195 de kilometri, iar participanții la maraton au fost în total peste 2700, în ciuda situației pandemice și a multor curse de maraton anulate în întreaga lume.