roland

EXTRAORDINAR: Dramă Roland Garros - Dominator sărbătorește într-un meci nebun cu Joker

Pentru al doilea an consecutiv, Dominique Thiem și Rafael Nadal vor concura pentru trofeul de la Openul Franței - Roland Garros. Ciocnirea dintre cei doi a devenit un fapt după ce №4 în schemă Echipa a bătut cu 3: 2 seturi mondiale №1 Novak Djokovic într-un meci care a durat două zile, în care a fost întrerupt în total de 3 ori.

La final, austriacul a închis meciul cu 6: 2, 3: 6, 7: 5, 5: 7, 7: 5 și duminică va ajunge la a doua sa finală majoră.

Pierderea a fost prima lui Novak Djokovic într-un turneu de Grand Slam într-un an. Ultima dată când Nole a fost învins în Slam a fost la Paris - în sferturile de finală din 2018 de Marco Cecinato.

Echipa garantează repetarea finalei de anul trecut, pe care a pierdut-o în fața lui Nadal, după ce a arătat nervi, idei și precizie puțin mai puternice în playoff. Djokovic, la rândul său, și-a luat rămas bun de la ideea de a deține toate titlurile de Grand Slam în același timp, după ce a câștigat Wimbledon și US Open 2018 și respectiv Australian Open 2019.

Duelul a fost marcat de vreme rea de la bun început. Primul set de vineri s-a dus pe contul lui Tim în mai puțin de 30 de minute, iar Djokovic a susținut mari că condițiile de pe teren și mai ales vântul puternic nu i-au permis să joace tenis de calitate.

Plângerile sale nu au fost respectate și chiar a găsit puterea de a câștiga al doilea set după o descoperire în jocul opt pentru 5: 3. La începutul celui de-al treilea joc, Nole a salvat două puncte de break.

Echipa a apăsat din nou în a treia repriză, a ratat un punct de pauză în al doilea joc, dar în a patra a reușit să pătrundă și a preluat conducerea cu 3: 1. După aceea, meciul a fost oprit, inițial a fost doar o pauză, dar mai târziu meciul a fost amânat pentru sâmbătă.

Playoff-urile au început bine a doua zi pentru Nole, care a ratat un punct pentru a întoarce progresul în primul joc după reluarea meciului. Un joc ușor de serviciu a urmat în favoarea sa, iar apoi revenirea progresului de vineri a devenit un fapt - 3: 4, minute mai târziu și o remiză. Djokovic a arătat foarte aproape de o schimbare completă și la 4: 4 chiar a ratat două puncte pentru o nouă descoperire, dar echipa a salvat.

La 6: 5 în favoarea austriacului a venit cel mai lung joc din meciul de până acum, în care Nole a salvat trei puncte pentru o pauză cu prețul setball-ului pentru Team și a ratat trei șanse să-l închidă. În cele din urmă, echipa a marcat al patrulea punct de break din joc, care a fost setball.

În setul al patrulea, cei doi au schimbat două descoperiri în mijlocul piesei, inclusiv trei 1: 1 consecutive. Nole ar fi putut regreta mai mult, întrucât luase conducerea de două ori cu o descoperire. Cu toate acestea, la 5: 5 a încercat pentru a treia oară și apoi a reușit să închidă partea, nivelând astfel seturile.

Cu toate acestea, a cincea parte decisivă nu a început bine pentru lumea №1. Echipa a scuturat tensiunea și a câștigat un joc rapid la 0, iar în a doua Nole a trebuit să salveze un punct de pauză. La rândul său, el a ratat unul în al treilea joc când a servit echipa. Apoi sârbul a stat pe serviciu, a rămas în urmă cu 0:40 și Dominic a profitat de a doua sa șansă, iar la scurt timp a confirmat pentru 4: 1.

Cu acest rezultat și la 40:40 în pasul lui Djokovic, meciul a fost întrerupt din nou din cauza ploii. Cu câteva secunde înainte ca publicul și jucătorii să se ascundă în sec, Nole a salvat un punct pentru o a doua descoperire, reușind să o facă în ploaia deja puternică de peste Paris.

După noua reînnoire, sârbul a reușit să-și termine evadarea și puțin mai târziu chiar a returnat descoperirea anterioară. Cu toate acestea, drama a fost completă până la capăt. De îndată ce a încercat și a redus la 3: 4, Djokovic, la rândul său, a făcut o a doua pauză. Servind pentru meci la 5: 3, echipa a atins două puncte de meci, dar în ambele situații nu a reușit să termine meciul în favoarea lor și, în schimb, Nole a încercat din nou, și la scurt timp a egalat pentru 5: 5.

Cu toate acestea, acesta sa dovedit a fi ultimul său joc câștigat la Roland Garros din acest an. Echipa și-a câștigat rapid pasul la 6: 5, apoi a reușit să prindă pasul lui Djokovic, deși Nole a avut de două ori un punct de câștigat. La final, în a treia minge de meci, Dominic Team s-a felicitat cu victoria și clasarea în finală, subliniază „Tenis 24”.