Derby-ul orașului dintre Everton și Liverpool s-a încheiat fără învingător. În mare măsură, minunații portari ai ambelor echipe - Jordan Pickford și Loris Carius - sunt de vină pentru egalul zero. Cei în cauză, în special în prima parte, au creat o serie de salvări grozave care nu au dat niciodată un avantaj niciunuia dintre cei doi mari.

Ultimele minute ale meciului s-au transformat într-un adevărat test pentru oaspeți, care ar putea aproape să plece și să fie învinși, dacă Coleman, Baines și Chen Tosun nu au făcut pase pentru Everton.

everton

Astfel, Liverpool rămâne pe locul trei în clasament cu un activ de 67 de puncte. Oamenii lui Jurgen Klopp se pot gândi acum la o revanșă cu Manchester City în Liga Campionilor marți. Everton rămâne pe locul nouă cu 41 de puncte.

Vești foarte proaste pentru Emre Can!

Îi este dor de restul sezonului și este pus la îndoială pentru Cupa Mondială din 2018

Prima repriză a fost un adevărat recital de performanțe bune la portari. În minutul opt oaspeții au jucat bine, după care Vainaldum a tras de la 30 de metri, dar șutul său a fost foarte inexact. Patru minute mai târziu, Liverpool a fost mult mai aproape de poartă, după ce Milner a centrat bine pe stânga, iar Solanke a lovit cu capul, dar mingea a trecut pe lângă ușa lui Pickford. Everton a răspuns cu un șut bun către Tosun de la marginea suprafeței de pedeapsă, care a trecut însă peste transversală.

În minutul 15, Solanke a pus din nou presiune pe apărarea lui Everton, dar de această dată Pickford a intervenit foarte bine și a tras, care a fost tras de la 7-8 metri. Câteva secunde mai târziu, gardianul „caramelelor” l-a boxat și l-a dat cu piciorul pe Milner.

Până la pauză, cei doi portari au intervenit din nou în mod fenomenal. În primul rând, Carius a împușcat un șut excelent al lui Yannick Boassier și, la scurt timp, Pickford a intervenit constant și cu o nouă lovitură a activului Milner.

Liverpool a început a doua repriză mai puternic, fiind aproape de un gol cu ​​Oxlade-Chamberlain, care a apărut ca rezervă. Fostul jucător al Arsenalului a profitat de viteza sa și a străpuns centrul, dar bomba sa puternică nu a găsit contururile obiectivului inamicului.

Ultimele 10 minute ale meciului au fost o adevărată durere pentru oamenii lui Klopp. Everton și-a aruncat toate forțele în atac și o mulțime de situații periculoase au apărut în fața lui Loris Carius. În minutul 79, Baines a centrat brusc de la stânga, dar centimetrii nu au ajuns la Tosun pentru a intercepta.

Puțin mai târziu, cetățeanul turc ar fi putut deveni din nou un erou, dar lovitura cu capul a zburat agonizant aproape de bara laterală și a eșuat în încercarea lui Seamus Coleman de a schimba cursul evenimentelor.