Singurul campionat din Europa care se desfășoară în continuare conform planului este cel al Belarusului. Campionatul fostei republici sovietice a început săptămâna aceasta cu o grămadă de surprize. După ce favoriții pentru titlul Dynamo (Brest) și BATE (Borisov) au pășit pe picior greșit, astăzi am asistat la un meci în care arbitrul șef a acordat cinci penalty-uri!

forță

Acest lucru s-a întâmplat la meciul dintre Slutsk și Slavia (Mozyr), câștigat de gazde cu 3: 1.

Meciul a început cu presiunea echipei vizitatoare, care a atins un gol în minutul 30. Andrei Chukley a înscris din penalty. Cu un minut înainte de sfârșitul primei reprize, Soslan Takulov a egalat scorul după o nouă lovitură de pedeapsă.

În minutul 59, atacantul lui Slutsk, Serdyuk, a fost faultat în suprafața de pedeapsă. A urmat o nouă penalizare pentru gazde, dar Takulov a tras peste ușă.

În minutul 70, Igor Timonyuk de la Slavia a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Patru minute mai târziu, arbitrul șef a acordat o nouă lovitură de pedeapsă în favoarea lui Slutsk. În spatele mingii a stat Artyom Serdyuk, care a ratat și el, dar în plus a fost corect pentru 2: 1.

A cincea lovitură de pedeapsă a fost acordată în minutul 80, după care Serdyuk a făcut 3: 1 final în favoarea lui Slutsk.