Cu Dimitar Berbatov în rândurile sale, „Fulham” a obținut o victorie dificilă, dar valoroasă, cu 1: 0 asupra „Aston Villa” într-un meci din etapa a 8-a din Premier League engleză, disputat pe stadionul „Craven Cottage”.

berbatov

Bulgarul a revenit la joc după ce a ratat meciul anterior al echipei sale din cauza accidentării și a rămas pe teren pe tot parcursul meciului.

A fost unul dintre cei mai buni jucători ai gazdelor, dar nu a reușit să semneze. Singurul gol a fost marcat de Chris Baird în minutul 84.

„Fulham” a început meciul foarte activ, iar Berbatov a fost deosebit de ascuțit la început.

În minutul 3, a făcut un șut periculos, care a trebuit să fie salvat de portarul vizitator Brad Guzan. În următorul atac, Berbatov a provocat din nou haos în zona de penalizare a lui Villa, iar Mladen Petrich a făcut un șut, care a fost salvat din nou de Guzan.

Treptat, însă, presiunea gazdelor s-a relaxat și Villa a egalat jocul. Cu toate acestea, pozițiile de gol până la sfârșitul reprizei au fost rare. O situație interesantă a fost o cruce către Berbatov, dar el nu a tras bine din voleu. La scurt timp după aceea, Steve Sidwell a tras cu capul peste ușa Aston Villa.

La două minute după pauză, Hugo Rodayega a avut o ocazie foarte bună când a fost găsit descoperit la al doilea stâlp, dar șutul său a lovit pământul, ceea ce l-a înmuiat și Guzan a reușit să prindă mingea.

În minutul 53 Berbatov a încercat un voleu spectaculos de la marginea suprafeței de pedeapsă, dar nu a lovit ușa.

Zece minute mai târziu, Kieran Richardson a făcut un șut periculos de la marginea suprafeței de pedeapsă, dar mingea a zburat peste transversală. Mai târziu, corpul lui Rodayega a lovit corpul unui apărător în fața ușii.

Totuși, Fulham nu a renunțat și în minutul 84 a marcat meritat un gol. John Arne Rieze centrează din corner și Chris Baird lovește mingea cu capul în poartă.

Villa ar fi putut egala la scurt timp, dar Chris Benteke, care a intrat ca rezervă, a tras la câțiva centimetri de transversală.