Sursa: ERA/BG Ness

asupra

Echipa lui Genoa a obținut un succes valoros acasă la Udinese, învingându-i pe „friulani” cu minimum 1: 0. Succesul a dat o gură de aer proaspăt lui Davide Balardini și băieților săi, care după trei puncte au adunat astăzi un atu de 25 de puncte, cu patru mai mult decât primul din „zona retrogradării” Pescara.

Eroul pentru „grifoni” a fost slovacul Juraj Kučka, care a adus victoria după o lovitură de cap în plasa lui Daniele Padelli.

Udinese rămâne pe locul nouă, cu șapte puncte din locurile eligibile pentru a participa la turneele europene.

Acolo s-a îndreptat echipa lui Catania, învingându-l pe Bologna pe „Angelo Massimino”. Jucătorii lui Rolando Maran au atins succesul minim cu 1: 0 după un gol al mijlocașului Almiron, care și-a pedepsit foștii coechipieri în minutul 42, după un frumos lovitură de cap.

După triumful de astăzi, „elefanții” au egalat poziția a șasea cu echipa Fiorentina, care are totuși un joc mai puțin. Bologna a coborât pe locul 16 în campionat.

Cagliari a continuat cu o performanță bună după ce absolvenții antrenorului Ivo Pulga au învins Pescara cu 0: 2 în timpul vizitei lor. Meciul a fost destul de nervos și ambele echipe s-au bazat pe intrări grosolane și provocări.

Echipa din Sardinia a preluat conducerea în minutul 53, când Marco Sau l-a învins pe Peren după o lovitură de cap precisă. Fostul atacant al Juventus Stabia a fost corect în minutul 61, care a format finalul 0: 2. La finalul meciului, jucătorul de acasă Vladimir Weiss a primit un cartonaș roșu.

În ultimul meci al orei, Torino și-a câștigat jocul pe teren propriu împotriva lui Atalanta, învingându-l pe Bergamo cu 2: 1. Alessio Cherki a adus taurii în avantaj în minutul 42, dar Herman Denis a egalat în minutul 76 dintr-un penalty. Walter Birsa a devenit eroul stadionului olimpic din Torino, care în minutul 87 a adus cele trei puncte echipei sale.