Getafe l-a învins pe Ajax cu 2-0 și și-a mărit semnificativ șansele de a se califica în runda următoare.

getafe

În minutul 38, Getafe a preluat conducerea. După o centrare dintr-un fault, Matthias Olivera a reușit să îi paseze lui Daverson, iar brazilianul și-a sărbătorit debutul european cu un gol - 1: 0.

Ploaie de goluri la Frankfurt și Braga

Revanșa arată protocol

Chiar la sfârșitul meciului, gazdele au atins un al doilea gol, ceea ce le face favorite înainte de revanșa de la Amsterdam. A fost marcat de rezerva Kennedy, care a apărut pe teren în minutul 88, iar în timpul adăugat, șutul său a sărit de pe Serginho Dest și l-a înșelat pe Varela - 2: 0.

Șahtior (Donețk) a reușit să învingă Benfica cu 2: 1.

Ucrainenii au preluat conducerea în minutul 56, când Alan Patrick a tras cu un voleu strălucit de la marginea suprafeței de pedeapsă, care a lovit colțul din dreapta jos, lăsându-l pe portarul neajutorat.

În minutul 67 Benfica a reușit să restituie egalitatea după un gol de Pizza dintr-un penalty.

5 minute mai târziu, însă, Viktor Kovalenko (Șahtior) a stăpânit într-un mod frumos o pasă puternică a fostului atacant al CSKA Junior Moraes în zona de penalti. S-a eliberat de gardă și a tras mingea jos în mijlocul fileului pentru 2: 1.