Tottenham a obținut faimoasa victorie la Old Trafford și a provocat una dintre cele mai jenante pierderi asupra Manchester United din istorie. Londonezii au împrăștiat „diavolii roșii” și i-au învins cu 6: 1. Meciul s-a decis până la pauză, când „pintenii” aveau un avans de trei goluri și erau cu încă o persoană.

mare

Meciul a început minunat pentru Man United și în a 30-a secundă gazdele au primit un penalty. Bruno Fernandes a deschis scorul din penalty, dar până în minutul șapte oaspeții obținuseră o schimbare completă după golurile lui Ndombele și Son. După o jumătate de oră de joc, Anthony Marcial a primit cartonașul roșu într-o situație controversată în care au schimbat lovituri cu Eric Lamela.

După acel moment, echipa lui Jose Mourinho s-a înnebunit și, până la sfârșitul primei reprize, Kane și Son au făcut scorul cu 1: 4. În a doua repriză, londonezii au încetinit, dar au ajuns încă la două goluri, marcate de Orie și Kane dintr-un penalty.

Aceasta este a doua pierdere pentru echipă din trei meciuri din campionat. Echipa lui Solskjaer a demonstrat că are probleme în multe aspecte ale jocului său, dar este deosebit de mare în apărare. Astăzi, antrenorul l-a eliberat pe Eric Bayi pentru a-l înlocui pe Lindelof ca partener al lui Harry Maguire în centrul apărării, dar acest lucru nu a îmbunătățit situația.

Tottenham a înregistrat o a doua victorie ca invitat și a fost din nou convingător. În vizita lor anterioară, echipa a marcat cinci goluri pentru Southampton. Cu toate acestea, Spurs au făcut o greșeală în ambele gospodării, unde au înregistrat o pierdere și o remiză.

Ritmul vârtejului de la începutul meciului a dus la un al doilea gol în minutul patru. Cu toate acestea, era la ușa gazdelor. Un amestec în zona de penalizare și o serie de erori ale jucătorilor de la Red Devils i-au permis lui Ndombele să tragă dintr-o poziție excelentă.

Fiesta golului a continuat și în minutul al șaptelea Tottenham conducea deja. Harry Kane a comis rapid un fault, pasând mingea înainte către Hyun-Min Son, iar coreeanul s-a dovedit a fi mai rapid decât apărarea adversarului. A trecut de Bayi și apoi a trimis tehnic mingea în plasă. Pentru Kane, acesta a fost al șaselea pasaj în liga de la începutul sezonului, iar pentru Son - al cincilea gol.

Echipa lui Solskjaer a încercat să răspundă și în minutul 20 Rashford a lovit transversala după o pauză excelentă, dar arbitrul lateral a pus o ambuscadă. Greenwood a tras și el, dar a trecut pe lângă ușă.

La scurt timp după această situație, apărarea Man United a greșit din nou. De Gea i-a trecut lui Bayi în suprafața de pedeapsă, a încercat să-l găsească pe Matic, dar Kane a aruncat și a câștigat mingea. Mingea a trecut prin Son și s-a întors la căpitanul londonezilor, care a făcut scorul 1: 3.

Meciul a continuat să se deschidă, echipa lui Mourinho a jucat cu dispoziție și chiar mai multă încredere după această dezvoltare, iar adversarul lor a fost confuz. Son a atins al doilea gol al meciului în minutul 37, când a fost găsit excelent de Orie și a trimis mingea între picioarele lui De Gea. Până la pauză, Kane a ratat un alt gol.

Red Devils a primit patru goluri în prima jumătate a Premier League pentru prima dată în istoria lor.

După acest gol, jucătorii lui Mourinho păreau să se calmeze și să încetinească. Probabil au decis că au ajuns la un avans suficient de serios și în perioada următoare s-au mulțumit să păstreze mingea. Cu toate acestea, din când în când existau oportunități pentru un nou obiectiv. În minutul 72, după o greșeală a lui Fred Son, l-a adus pe Kane singur împotriva lui De Gea, dar spaniolul a făcut o salvare minunată.

Până la sfârșitul meciului, oaspeții au atins un alt obiectiv. Paul Pogba a intrat în picioarele lui Ben Davis în mod neînțelept și l-a doborât pe fundaș. Harry Kane a fost vizat din penalty. Man United a primit șase goluri pentru a treia oară în istoria sa în Premier League.