dimitrov

Ultimate Tennis Showdown 2, Grupa A

Grigor Dimitrov - Richard Gasquet 10-15, 10-13, 11-14, 10-18

Grigor Dimitrov a fost învins în meciul său de debut la turneul Ultimate Tennis Showdown. Prima noastră rachetă a pierdut pe locul 50 în lume Richard Gasquet cu 10-15, 10-13, 11-14, 10-18. Meciul a fost primul pentru bulgar după recuperarea sa de la Covid-19.

Primul sfert a început cu o explozie pentru Gasquet, care a condus rapid cu 4-0. După aceea, însă, Dimitrov a devenit mai activ și a reușit să întoarcă scorul cu 7-6. Din păcate, Gasquet s-a trezit și a obținut 5 puncte fără răspuns, ducând scorul la 11-7. Francezul nu a pierdut impulsul și a închis prima repriză la 15-10 în favoarea sa.

A doua repriză a început mult mai uniform decât prima, dar din păcate Gasquet a făcut din nou o serie puternică, transformând scorul de la 2-3 la 6-3 în favoarea sa. Dimitrov a redus la 5-6, dar Gasquet a făcut o nouă descoperire și a condus cu 9-5. Apoi au venit minute puternice pentru Dimitrov și prima noastră rachetă și-a redus pasivele la 10-11, dar Gasquet a apăsat din nou gazul în momentul potrivit și a câștigat partea cu 13-10.

Începutul celui de-al treilea sfert a fost din nou destul de contestat, scorul mutându-se punct cu punct la 5-5 când Gasquet a făcut o descoperire și a luat 7-5 în avantaj. Ulterior, Gasquet și-a mărit avantajul la 11-7, preluând controlul deplin al meciului. Pentru prima dată de la începutul meciului, Dimitrov a trecut de 10 puncte, dar asta nu a fost suficient și Gasquet a câștigat cu 14-11.

A patra parte a avut loc conform scenariului familiar. Dimitrov a început bine, dar Gasquet a făcut din nou o serie foarte puternică, conducând cu 12-6. În ciuda eforturilor primei noastre rachete, francezul a arătat din nou de ce a fost considerat favoritul în meci, câștigând a patra parte cu un clar 18-10.

Înfrângerea îl pune pe Grigor Dimitrov pe ultimul loc în clasamentul grupei A, după ce mai devreme azi Feliciano Lopez l-a învins pe Alexei Popirin cu 3-1 (17-8, 11-19, 17-13, 13-12).

În ciuda rezultatului dezamăgitor, Grigor Dimitrov poate obține aspecte pozitive din performanța sa. Prima noastră rachetă a demonstrat curaj și intransigență pe teren și le-a oferit fanilor săi toate motivele pentru a se aștepta la rezultate mai bune în următoarele meciuri.