Site-ul oficial al Inter italian a publicat materiale despre ciocnirile echipei din Bulgaria, amintind de lipsa de victorie în cele două vizite pe care le-au făcut în patria lor. Meciurile sunt cu CSKA și Etar, care se încheie respectiv 1: 1 și 0: 0.

reamintit

„Prima întâlnire dintre Ludogorets și Inter va avea loc la Razgrad, un oraș cu peste 50.000 de locuitori (conform datelor din 2018, Razgrad are o populație de puțin peste 30.000 de locuitori), situat în nord-estul Bulgariei. Cu toate acestea, acesta nu va fi prima vizită a Nerazzurri în Bulgaria: Inter a jucat de două ori pe pământ bulgar, câștigând două remize, două etaje în două meciuri foarte diferite, al doilea meci de semifinală pentru KESH în 1967 pe stadionul Vasil Levski împotriva CSKA (Sofia): 1 Inter și Eter au terminat cu 0-0 în finala 1/32 a Turneului Orașelor Târgate din 1974. Inter a câștigat revanșa de la Milano cu 3-0.

Vedetele Inter au plecat la Varna

Nerazzurri nu se vor antrena pe pământ bulgar

Dar prima vizită din 1967 la KESH ne aduce înapoi la amintiri epice. Inter, campioni europeni în 1964 și 1965, se îndreaptă spre o nouă finală. Campioana Bulgariei - CSKA le sta în cale. Primul meci de la San Siro din 19 aprilie 1967 s-a încheiat cu 1: 1 după golurile lui Faketi și Tsanev.

În revanșă, condusă de Elenio Herrera, Inter a jucat o primă repriză dificilă, în care Tsanev a lovit transversala.

Patru jucători de la Inter sunt amenințați să rateze revanșa cu Ludogorets

Cel puțin doi dintre ei sunt așteptați să înceapă ca titular în meciul de mâine

Totuși, la fel ca în primul meci, Faketi a fost cel care a găsit rezultatul. Cu toate acestea, Nerazzurri nu au reușit să păstreze conducerea, deoarece Radlev a egalat. Atunci nu mai există prelungiri, iar al treilea meci se joacă pe teren neutru la Bologna, care a avut loc pe 3 mai. Capellini a marcat singurul gol pentru Inter, iar meciul s-a încheiat cu 1-0, iar nerazzurii au trecut în finală, unde au pierdut în fața celor de la Celtic la Lisabona.