Juventus a lovit puternic cu 3-0 Barcelona la Torino în primul meci din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

scris

Cu două goluri ale lui Dibala și unul al lui Giorgio Chiellini, „Bătrâna Doamnă” și-a asigurat un avantaj excelent înainte de revanșa de la „Camp Nou” într-o săptămână. Juventus a jucat fără compromisuri în apărare, a reușit să înscrie două goluri timpurii și și-a executat perfect planul pentru meci.

Barça expira din nou defensiv, iar în atac a ratat cu ușurință câteva poziții curate și va trebui să urmărească un alt miracol pe stadionul lor. În optimile de finală, catalanii au eliminat Paris Saint-Germain după o pierdere de 0: 4 ca invitat și celebra victorie cu 6: 1 în meciul retur.

Gazdele au început agresiv la stadionul Juventus și au deschis în minutul 7.

Juan Cuadrado l-a depășit pe Mathieu și l-a găsit pe Dibala în suprafața de pedeapsă, argentinianul s-a întors fulgerător și cu piciorul stâng l-a făcut pe Ter Stegen neajutorat - 1: 0 pentru Juventus.

Barcelona a luat inițiativa, a controlat permanent mingea și în minutul 21 și-a creat prima poziție clară. Leo Messi l-a adus pe Iniesta singur împotriva lui Buffon, dar portarul a făcut o salvare excelentă într-unul dintre cele mai importante momente ale meciului. Un minut mai târziu, Mandžukić a izbucnit pe flancul stâng și a centrat la Dibala, care a interceptat imediat și a marcat al doilea gol în meci pentru 2: 0.

Juventus a venit acasă strâns în apărare și nu a permis adversarului să creeze poziții clare, iar când a luat mingea, s-a arătat din nou ca echipa mai ascuțită pe teren.

La începutul celei de-a doua reprize, Messi a avut o șansă excelentă în fața porții, dar nu a țintit bine mingea cu piciorul drept și șutul său a plecat. Au urmat minute puternice pentru Juventus, iar Higuain a fost scos singur împotriva lui Ter Stegen, dar ar fi avut dreptate și nu a reușit să-l depășească.

În minutul 55, Pjanic a centrat dintr-o lovitură de colț, Giorgio Chiellini l-a învins pe Mascherano și a trimis mingea cu capul în colțul îndepărtat, iar bara transversală l-a ajutat - 3: 0 pentru Juventus.

Până la final, oaspeții căutau cel puțin un obiectiv care să le faciliteze sarcina la „Camp Nou”.

Cea mai clară situație s-a deschis în fața lui Luis Suarez, care s-a trezit singur împotriva lui Buffon, dar gardianul experimentat a reușit din nou să devieze mingea într-un corner.

În minutul 69 Neymar a tras din marginea suprafeței de pedeapsă, iar mingea a sărit mai întâi în piept, apoi în mâna lui Kielini, care a sărit în fața lui. Arbitrul a decis că nu există penalizare.

Presiunea spontană a catalanilor până la capăt a dus la mai multe confuzii și situații promițătoare, dar „bianconerii” au dat dovadă de caracter și au reușit să apere.

Astfel, Juventus este favorita să continue în semifinale înainte de confruntarea de întoarcere.