Arbitrul Jonathan Moss a devenit protagonistul principal în timpul jocului extrem de dramatic de 2-2 pe teren propriu al lui Leicester împotriva West Ham, într-unul dintre cele mai derby-uri derby care vor fi discutate de toți fanii englezi ai fotbalului.

leicester

Ciocnirea din etapa a 34-a a Ligii Premier a promis că va fi incitantă, dar mormanele de decizii de arbitraj controversate au afectat cu siguranță rezultatul final și este dificil de evaluat cât de mult sughițul reflectă ceea ce este de fapt arătat pe teren de ambele echipe.

Super-eroul Leicester Jamie Vardy a deschis scorul în minutul 18 după o asistare a omniprezentului Engolo Conte, noul atacant al naționalei engleze având deja 22 de goluri în timpul sezonului pe contul său.

La fel este și avantajul lui Harry Kane, care, totuși, nu a mai jucat cu meciul său cu Tottenham 34 de la începutul sezonului.

În minutul 56, Jonathan Moss a luat prima sa decizie controversată și decisivă, când a expediat cu al doilea cartonaș galben Vardi pentru o simulare în zona de penalti a oaspeților. Vardy a atins o minge lungă și a invadat suprafața de pedeapsă, unde a căzut pe iarbă după contactul cu Angelo Obona.

Fundașul italian l-a ținut pe Vardi de umăr, care a căzut atractiv, dar, în prezența contactului, este discutabil în ce măsură judecătorul a avut motive să-l pedepsească pe atacant pentru simulare.

În minutul 84, arbitrul și-a făcut prostia în mod deschis acordând un penalty lui West Ham pentru reținerea căpitanului Wes Morgan împotriva lui Lancini. De fapt, a existat o întârziere, dar nu a fost mai gravă decât cele care apar de obicei în zona de penalizare la executarea cornerelor, iar jucătorul West Ham a fost prea departe de minge.

Andrew Carroll a fost corect din penalty și „ciocanele” au egalat cu puțin timp înainte de final, iar în minutul 86 a făcut rapid o schimbare completă după o voleu excelentă din colțul suprafeței de penalizare a lui Aaron Creswell - 1: 2.

Arbitrul Moss a continuat să gafeze și nu a acordat penalizare în ultimele secunde ale meciului după ce Robert Hutt a fost doborât de un fundaș al West Ham, dar a compensat cu o lovitură de pedeapsă controversată de 11 metri în favoarea lui Leicester în minutul 93.

Carol l-a împins pe Conte într-un umăr tipic al lui Deul, dar Moss a arătat pata albă și rezerva cea mai frecvent utilizată de Leonardo Uyoa în Premier League, cu al patrulea gol al sezonului, a asigurat o remiză pentru Leicester - 2: 2.

Foxii continuă să fie lideri convingători cu 73 de puncte din 34 de jocuri, iar al doilea Tottenham are 65 de puncte și un joc mai puțin. Spurs vizitează Stoke City luni și pot reduce distanța față de vârf.

Manchester City este al treilea cu 60 de puncte din 33 de jocuri, iar Arsenal este al patrulea cu 59 din 32 de meciuri și mai târziu găzduiește astăzi Crystal Palace, iar cu un posibil succes poate reînvia speranțele pentru titlul de campionat.